Dansk
Analyse - Kanariefuglens begravelse
Hej alle!
Jeg sidder og skal analysere Klaus Rifbjergs digt "Kanariefuglens begravelse" og har virkelig svært ved at få taget hul på det... Har overvejet om det kunne have noget med kristendom at gøre?!
Håber virkelig, der er nogen der kan hjælpe mig igang!
- Julie
Svar #1
11. september 2008 af Scherz (Slettet)
Temaet er døden set fra to synsvinkler. På den ene side har vi børnene; de er rationelle, nysgerrige, og de udforsker ved at tage brug af de voksnes ritualer med for eksempel cigarkassen. De er meget konkrete og viser ingen følelser (måske fordi de ikke er helt bevidste omkring døden?).
De voksne forholder sig til døden med begravelsesritualer.
Sidste strofe viser nysgerrighed, hvilket var tabu i 60’erne – og det synes Rifbjerg ikke om. Man kan godt se digtet på følgende måde: religiøse >< naturvidenskabelige.
Kom evt. ind på Freud, det ubevidste – dét at fortrænge noget.
Tja, jeg ved, det er lidt rodet, men det var, hvad jeg umiddelbart havde stående i stikordsform i mine notater.
Svar #2
12. september 2008 af Bruger slettet (Slettet)
Jeg har ikke læse digtet.
Men her finder du to blogindlæg om Teksanalyser: Hvordan man finder dem, og hvordan man laver dem:
https://www.studieportalen.dk/Blogs/Blog.aspx?id=2940
Skriv et svar til: Analyse - Kanariefuglens begravelse
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
