Almen studieforberedelse (AT)
Metode i NG
Hej.
Jeg har lidt problemer med at finde ud af hvilken metode, jeg har brugt i NG. Jeg har AT om turisme i Alperne, og jeg har bl.a. brugt NG til at give en vurdering af, hvorvidt turismen er skadeligt for naturen i Alperne eller ej. Jeg har læst noget materiale for på baggrund af det at kunne give en faglig vurdering, men hvilken metode har jeg brugt??
Hilsen Signe
Svar #1
28. maj 2009 af Chocolate-nut (Slettet)
Der står en del om fagets metoder her:
http://www.emu.dk/gym/fag/ge/uvm/2006a.html
men så kan du skrive noget om at de personer, der har skrevet det ,du har læst om, har brugt de forskellige metoder og at det altså ikke er dig selv, der er gået efter eks. den induktive naturhistoriske metode. Du har bare læst det de er kommet frem til. Jeg ved ikke hvor meget det lige hjælper, men jeg synes i hvert fald du lige skal kigget linket igennem :)
Svar #2
28. maj 2009 af signe.f (Slettet)
Hej:)
Tak for dit svar og linket, det hjalp. Dog er jeg stadig lidt forvirret. Jeg har i min synopsis skrevet:
Turismen i Alperne har flere forskellige konsekvenser for naturen, bl.a. har man de seneste år oplevet en stigende grad af luft- og vandforurening som konsekvens af opvarmning af skihytter og hoteller, en øget mængde trafik samt brugen af vand til vedligeholdelse af skipister m.m.
Hvilken metode har forskerne så benyttet sig af?
Skriv et svar til: Metode i NG
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
