Kemi
Er der virkelige ingen der kan hjælpe mig??? Kemi B eller A, eller nogle gode noge fra C.?
DER MÅ DA VÆRE NOGEN SOM KAN HJÆLPE BARE EN SMULE! Er der ikke nogen af jer som selv skal op i kemi, som måske har været oppe før og lige ved hvordan man skal kunne kringle det????
Jeg vil virkelig sætte pris på noget hjælp!
nogle tips til mundtlig kemi eksamen på c-niveau-
Jeg skal snart op i kemi på c-niveau og det er jeg ikke vildt tilfreds med, men man skal jo prøve at få det bedste ud af det, så jeg vil gerne have noget hjælp til hvordan man lige skal kringle sådan en situation.
Vi har fået et eksempel på hvordan et spørgsmål kan komme til at se ud:
Rene stoffer og blandinger, alkoholer egenskaber og navngivning. Forsøg: Alkoholers blandbarhed med vand.
Du skal komme ind på:
Rene stoffer, homogene og inhomogene blandinger
Alkoholer struktur og navngivning
Polære og upolære molekyler
Du kan desuden komme ind på:
Strukturisomeri
Emulgator
Primære, sekundære og tertiære alkoholer
Det ser ok ud, men uoverskueligt synes jeg også det er, hvor skal jeg begynde og hvor skal jeg slutte. Hvordan starter jeg med at fortælle osv. På hvilken fremgangsmåde? Har I nogle tips?
husk det skal ikke være for svært, for jeg er trods alt på C-niveau.
Men hvis nogle kan hjælpe vil det være super fedt!!
Mvh. Amanda
Svar #1
05. juni 2009 af Fiction30 (Slettet)
Altså siden det er en mundtlig eksamen, har du vel fået opgivet nogle titler som din lære har opgivet til censor (altså pensum du kan komme op i) Det er vel bare og terpe de ting. ?? Så kommer resten vel af sig selv.
Skriv et svar til: Er der virkelige ingen der kan hjælpe mig??? Kemi B eller A, eller nogle gode noge fra C.?
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
