Studievejledning
Standby plads i 2. ansøgningsrunde
Hej
Jeg blev mødt af et lidt kedeligt brev da jeg kom hjem fra sommerferie. Havde ansøgt BscB uddannelsen i Århus som sidste år havde en adgangs kvotient på 4.7, men i år et steget til hele 8.3 og så kunne jeg godt pakke sammen med mit 7.9. Jeg havde ikke ansøgt om standby i første omgang fordi jeg slet ikke havde regnet med at kravene ville stige så dramatisk.
Mit spørgsmål lyder derfor: kan man søge en standby plads i anden runde selvom at man fik afslag i første runde og hvad er chancerne for at få en plads sammenlignet med at søge en uddannelse med ledige pladser?
Mvh Mikkel
Svar #1
04. august 2009 af 14203 (Slettet)
Altså du kan jo kun søge ind på studier med ledige pladser (kot plejer at have en liste med de steder med ledige pladser), du kan ikke søge ind på den uddannelse du er blevet afvist fra, de har jo ikke ledige pladser!
Skriv et svar til: Standby plads i 2. ansøgningsrunde
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
