Studievejledning

Tage 3.g hjemme

13. august 2009 af albinusen (Slettet)

Hej. Jeg er lige startet i 2.g på STX. Jeg har spekuleret på om det er muligt at få sin studentereksamen uden at møde op til undervisning på noget gymnasium. Jeg tænker på om det er muligt at lave en aftale med mit gymnasium om at jeg fx tager 3.g hjemme og selv læser op på mine fag? Findes der nogen lovgivning på det område, ligesom der findes en lovgivning om hjemmeundervisning for folkeskolen? Tak på forhånd.


Brugbart svar (1)

Svar #1
13. august 2009 af Mrunivers (Slettet)

Jeg havde en fra min klasse, han tog 3g hjemme fordi han var allergisk over for tavlekridt ? Men han skulle så derimod op til alle eksaminer :-)


Brugbart svar (1)

Svar #2
13. august 2009 af lexibexi

sagtens! det hedder selvstuderende og kommer helt automatisk når du har fravær nok.

ulempen er fuldt pensum ;-)


Brugbart svar (1)

Svar #3
14. august 2009 af Eksamenshaj (Slettet)

#2

Efter den nye reform kommer alle op i fuldt pensum.

På enkeltfags-hf kan man tage dele af uddannelsen hjemmefra, og samtidig modtage SU.


Brugbart svar (1)

Svar #4
14. august 2009 af lexibexi

jeg er selv under den nye reform, og jeg var da ikke oppe i fuldt pensum...


Brugbart svar (3)

Svar #5
14. august 2009 af allan_sim

#2.

Du mener sikkert, at man kommer op i alle fag. Det er ikke det samme som fuldt pensum, der er en betegnelse, der blev brugt før reformen, idet der var reduktion i pensum for "normale" elever - kun 1/2 til 2/3 af det læste blev opgivet til eksamen.


Skriv et svar til: Tage 3.g hjemme

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.