Studievalg og videregående studie
muligheder efter gymnasiet..
hej..
jeg ved virkelig ikke hvad jeg vil studere.. i starten kunne jeg tænke mig at være social rådgiver, men synes sociolgi også lyder spændende.. så lige at man også kan studere det i aalborg, men i kbh skal man vidst have 9 komma et eller andet for at blive optaget, hvad med i aalborg?
også vil jeg høre om i har andre ideer hvad jeg kan studere.. har den samfundsfaglige retning og kunne godt tænke mig noget med at hjælpe folk noget med forbindelse til sociologi osv.. ?
Svar #1
27. august 2009 af Daniel TA (Slettet)
Psykologi f.eks.?
Du kan også vælge fysik og så hjælpe samfundet med en smule grundforskning :P
Svar #2
27. august 2009 af PernilPigen (Slettet)
skal man ikke have et højt gennemsnitstal for at komme ind på psykologi studiet? :=
Svar #3
27. august 2009 af Daniel TA (Slettet)
Forholdsvis højt, jo. Nu ved jeg jo ikke hvad dit gennemsnit er. Du kan tjekke snittet fra i år her: www.kot.dk/KOT/hovedtal/Hovedtal2009.pdf
Svar #5
27. august 2009 af Daniel TA (Slettet)
Snittet på psykologi er ikke så højt i Aalborg. Du kan også søge via kvote to, og tage de adgangsgivende fag om, for at forbedre dit snit i dem
Svar #6
28. august 2009 af Pernille-N (Slettet)
Mener, at adgangssnittet i Aalborg var 8,4 i år, så der har du måske en chance?? Selvom det selvfølgelig ikke er til at forudsige næste års snit.
Svar #7
28. august 2009 af fwins (Slettet)
Come on - 10,5 i gennemsnit burde enhver kunne klare ved hårdt arbejde fra dag 1 i gymnasiet. Det gælder om at tage sig virkelig meget sammen fra første dag og lade være med at gå til fest dagen før vigtige prøver.
Svar #8
07. september 2009 af Ellee (Slettet)
fwins - jeg kunne ikke være mere ENIG!
Du KAN hvis du vil ;-)
Svar #9
25. september 2009 af maria1991 (Slettet)
Hej
Prøv at tjekke Ug.dk og søg på sociologi, så kommer der uddannelser som ligner ude i højre side.
Tror også du skal give folkesundhedsvidenskab en chance og læse lidt om det...
Håber du finder ud af noget :-)
Skriv et svar til: muligheder efter gymnasiet..
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
