Debat

Ret til dagpenge mellem uddannelser...

05. januar 2010 af chrisra (Slettet)

Hej alle

Håber en eller flere af jer kan hjælpe mig med svar på følgende:

Jeg stopper hf til sommer og satser på at starte videregående uddannelse efter sommerferien. Alle steder hører jeg så, at man ikke er berettiget til dagpenge i de par måneder imellem. Er det korrekt? Har lige snakket med a-kassen, da jeg lige ville høre og ellers melde mig ud. De siger jeg er berettiget. Bliver bare lige usikker på om personen jeg lige snakkede med ikke har helt styr på reglerne eller bare forsøgte at holde mig som medlem lidt længere tid... eller om han rent faktisk har ret???

Hvad siger i?


Brugbart svar (1)

Svar #1
07. januar 2010 af Roman Garcia (Slettet)

Det kommer an på, om du opfylder de generelle betingelser for dagpenge.

Du skal:
- have været medlem af en a-kasse i minimum 12 måneder og
- have arbejdet mindst 1924 timer (fuldtidsforsikret) eller 1258 timer (deltidsforsikret) inden for de seneste tre år og
- stå til rådighed for arbejdsmarkedet. 

Hvis du opfylder disse betingelser, vil du være berettiget til dagpenge, og så er det underordnet, om du kommer fra job eller fra HF.  


Svar #2
07. januar 2010 af chrisra (Slettet)

Ok. Havde bare hørt, at når man har søgt ind på videregående uddannelse, kunne man ikke betragtes som  værende til rådighed for arbejdsmarkedet og dermed ikke berettiget til dagpenge.

Men tusind tak for dit svar, så er jeg mere rolig :-)


Brugbart svar (1)

Svar #3
07. januar 2010 af Roman Garcia (Slettet)

Men jeg er heller ikke helt sikker. Jeg mener, at man først skal opfylde de gundelæggende betingelser. Jeg ved ikke, om der er yderligere betingelser.

Men det har din a-kasse eller fagforening helt sikkert svar på. 


Brugbart svar (1)

Svar #4
14. februar 2010 af 150972 (Slettet)

Hej med dig,

Når du stopper din uddannelse er du berettiget til dagpenge. Du vil dog få karantæne (5uger). Dvs. at du først kan få dagpenge fra midt august. Du skal være til rådighed for arbejdsmarkedet når du modtager dagpenge (du skal være tilmeldt jobcenteret og havde oprettet et CV som du skal vedligeholde). Du skal være jobsøgende og kunne dokumentere at du søger min. 2 jobs om ugen.

Ud over  det må du ikke være uddannelsessøgende til uddannelser der er fuldtidsstudier. Er du det kan du ikke modtage dagpenge eller bistandshjælp.

Den eneste ungdomsuddannelse der umiddelbart beretter til dagpenge er HHX. Du kan heller ikke modtage bistandshjælp hvis du har opsparet feriepenge.

Feriepengene er den eneste mulighed!


Svar #5
15. februar 2010 af chrisra (Slettet)

Det var også det, jeg har hørt fra andre, så blev meget i tvivl... Hmmm må vist lige ringe til a-kassen igen :-S

Tak for jeres svar :-)


Brugbart svar (1)

Svar #6
30. oktober 2010 af dagpengeguide (Slettet)

Du kan danne dig overblik over a-kasser og dagpengeregler i forbindelse med uddannelse på Dagpenge guiden
 


Skriv et svar til: Ret til dagpenge mellem uddannelser...

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.