Dansk

Dansk stil rettelse

20. januar 2010 af mand12345 (Slettet)

Hej derude! :)

Haaber i kan hjaelpe mig med lige at rette den.

Klima

Nogen forskere siger, at det hele ender i verdens undergang, mens andre siger, at dog er det vigtigt, men at det ikke bevirker, at jorden g[r under!
Jævnfør, det jeg har læst og hørt, synes jeg, at det hele er lidt overdrevet, men jeg mener dog også, at det er vigtigt at gøre sit for, at klimaet kan stabaliseres som for eksempel at lade være med bare at kaste skrald ud i naturen.
Nogen siger, ”Verden går da ikke under, fordi jeg kaster en Cola flaske ud i naturen.” Nej, det kan da godt være, men man kan da starte et sted!
Jeg har et eksempel på overdrivelse eller måske snyd ... Jeg så i nyhederne en dag, at der var et isbjerg, der var ved at smelte på Nordpolen, men de glemte bare at sige, at isbjerget lå oven på en vulkan i udbrud! Dette synes jeg er helt forrykt, man skal holde sig til sandheden, hvis man vil nå frem til mennesker – ihvertfald mig.
Jeg vil også starte med at spare på mit el-forbrug, såsom at slukke min playstation, slukke lyset efter mig og kun bruge et elektronisk apparat ad gangen, så CO2 udslippet dermed formindskes.
Jeg har også set i nyhederne, at de så småt er begyndt at lave el-biler, som både er smarte og ikke lukker nær så meget CO2 ud. Klimaet beregnes ud fra et glidende 30-års gennemsnit, klimaangivelser er altså altid baseret på de seneste 30 års vejrhistorie.
Solen giver jorden dens energi til planter og lignende. Klimaforandringerne kan være med til at bevirke nogle svingninger i temperaturen, og det er derfor, at for eksempel isbjergene på nordpolen langsomt er ved at smelte, fordi det bliver varmere … Jeg synes, det er godt, at københavn har lavet et klima topmøde, fordi jeg mener, at alle lande burde sætte sig ned og f[ en dialog om hvor vidt, der skal gøres noget ved det!
Efter hvad jeg har læst/hørt, så er de store lande som for eksempel USA og Kina ikke meget for at give for mange penge væk for klimaets skyld.
Hvis jeg skal være helt ærlig, mener jeg, de siger, at de vil gøre dit og dat, men der sker intet - Man skal handle!
ALLE lande burde bidrage med bare lidt, jeg mener... hvis ikke der bliver handlet nu, kan det afstedkomme fatale konsekvenser, såsom svingninger i temperaturen og Nordpolen smelter blandt meget andet.


Skriv et svar til: Dansk stil rettelse

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.