Andre fag
Råd Til Terminsprøver?
Hej. Jeg går i 8. klasse og skal til Terminsprøver her de næste par dage, ville høre om der var nogle som har nogle gode råd til: Dansk: Læseprøve, Diktat, Stil og Matematik: Problemregning og Færdighedsregning?
Håber i kan hjælpe, Tak på forhånd (; xD
Svar #2
04. februar 2010 af skolehelp (Slettet)
Læseprøve: det er typisk at du skal finde nogle spørgsmål for årstal farver osv. og man får ikke så meget tid og hvis du ikke når at blive færdig skal du ikke regne med at få over 7. (helt sikkert) så mit råd til dig er at skimme teksten hurtigt igennem (altså ikke læse hele teksten, det har du simpelthen ikke tid til!) og kun se efter årstallene i noget tekst du muligvis skal læse. forstår du? håber det hjælper.
diktat: skriv alle de ord ned som din lærer læser op også hvis du ikke er sikker på om det er skrevet rigtigt bare så du forstår det for så kan du altid sætte et kryds over de ord som du er i tvivl om er skrevet rigtigt. (dette tip er kun hvis i for lov til at bruge ordbøger i slutningen af opgaven. ) for hvis du får lov til at bruge ordbøger så kan du hurtigt finde den rigtige stavemåde ved de ord du selv har noteret. i retskrivning som bl.a består af diktat, ret en tekst osv. må man gerne bruge ordbøger, men du siger kun diktat så jeg er ikke helt sikker på det. men sæt kryds over de ord som du ikke er sikker på er stavet rigtigt så du senere husker dem.
Stil: skriv din stil med et godt formuleret sprog altså ikke noget babysprog, men noget tekst din lærer vil give dig gode karakterer for. brug eventuellt en (nudansk ordbog) der kan du altid finde smarte ord;) husk at afsætte noget tid på at sætte kommaer. evt. med kryds & bolle metoden.
Matematik: øv dig før matematikprøven og gå eventuellt til matematik lektie hjælp eller få hjælp af nogle som er gode til matematik. opfrisk metoder ved at gennemgå dine tidligere matematikopgaver. problemregning må man have alle hjælpmidler med pånær rettet opgaver så husk dine noter( bestående af metoder af massefylde osv, lommeregner, passer, vinkelmåler evt. en tegnetrekant. dette vil blive brugt i prøven. Færdighedsregning må du ikke bruge lommeregner eller nogle andre hjælpemidler (altså pånær hjernen) :) så genopfrisk gange, divider og brøk's metoder. som sagt hvis du ikke er den bedste til matematik søg hjælp af dine venner eller folk som er gode til matematik.
Husk at spise og drikke meget før du skal til prøve. du får mere energi og efter min mening klarer man opgaverne bedre.
håber det har hjulpet dig.
Svar #3
04. februar 2010 af skolehelp (Slettet)
en stor fejl du må gerne bruge passer, vinkelmåler og tegnetrekant til færdighed. min fejl :)
Skriv et svar til: Råd Til Terminsprøver?
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
