Debat
Har jeg overhovedet nogen chance?
Jeg går i 1.g, og vi har netop fået 2-standpunkts karakterer. Mit gennemsnit er meget lavt, og jeg har haft problemer med for højt fravær (hvilket endte i en samtale). Jeg er hverken dum eller dårlig i skolen. Blot en anelse skoletræt.
Nu har jeg virkelig fået et wake up call, og er derfor fast besluttet på at tage mig GEVALDIGT sammen, da jeg rigtig gerne vil op i 2.g. Min engelsk lærer har også hevet mig til siden tidligere på ugen og sagt, at hvis jeg fortsatte med at sige så meget som jeg gjorde i den time, så ville jeg i den grad forbedre min mundtlige karakterer.
Hvis jeg virkelig tager hatten på og begynder at knokle her den sidste tid, er det så muligt på nogen måde at fortsætte i 2.g? Eller er alt håb tabt for mig nu, eller kan jeg godt fortsætte i 2.g, hvis jeg bare tager mig sammen og at mine årskarakterer bliver gode?
Ydermere.. Er det årskaraktererne eller standpunktskaraktererne der vægter mest, sådan så man kan fortsætte i 2.g?
Så hvis man nu f.eks. har fået nogle rigtig lorte karakterer (undskyld udtrykket) på de to standpunktskarakterer, men så har forbedret sig gevaldigt på årskaraktererne, har man så en chance :) ?
Sikke en lang smøre! Men på forhånd tak.
Svar #1
05. marts 2010 af JJ-cool (Slettet)
1: Din årskarakter ner også en standpunktskarakter, men den dækker jo kun for 1g, så den synes jeg ikke, du skal bekymre dig så meget om, når du nu har besluttet at gøre noget ved din ungdomsuddannelse
2: Det er aldrig for sent at tage sig sammen. Mange andre end dig har oplevet, at 1g har været et5 "skodfår", hor man for sent opdager, at der skal arbejdes Du har selvfølgelig fået nogle huller, men med flid osv, tror jeg, sagtens du kan indhente det - snak eventuelt med dine faglærere
3: SeNu skriver du ikke npget om, hvor lavt dit gennemsnit er, men normalt bliver du, hvis det er meget lavt - omkring 2,0 -3 indkaldt til en rektoral samtale, hvor I sammen kan aftale hvad der skal/vil ske, men meget er op til dig selv. rektor kan selvfølgelig på basis af lærerforsamlingens indstilling anbefale dig at gå ud eller nægte dig oprykning, men tal med din studievejleder og lav nogle aftaler om fremtiden, så skal det nok gå
5: Det er på grundlag af årskaraktererne, du kan nægtes oprykning,
6: Du har altid en chance, især hvis du rykker og alle lærere kan mærke, at du gør en indsats og viser det
7: Prøv at prioritere de fag, du afslutter til sommer højest, fordi du der kan risikere at komme til eksamen, og sørg for at få lavet dine aflæeveringer til tiden og undgå fravær - såviser du en god og konstruktiv vilje, som også rektor vilo bemærke
8: På det årlige lærerforsamlingsmøde, hvor man evaluerer alle elevers resultat, bruger man årskaraktererne samt de karakterer du har opnået ved de afsluttende eksaminer og årsprøver
Din fordel er, at rektor nødig ser elever , som reelt har evnerne, gå ud, fordi skolen mister penge, noget andet er, hvis man (lærerforsamlingen) vurderer, at du ikke har evnerne, så er det med at komme igang med noget andet så hurtigt som muligt, men som jeg hører dig, har du blot "dummet" dig lidt.
Men har du lysten og viljen til at få en knippelgod ungdomsuddannelse har du allerede selv afstukket vejen. Så slap af - intet er afgjort med hensyn til din fremtid på gymnasiet
Håber det hjalp
Svar #2
05. marts 2010 af K92H (Slettet)
Tusind tak for responsen. Det var virkelig til stor hjælp.
Angående mit gennemsnit, ja så er det altså utrolig lavt, - under 2, og det nægter jeg selv at tro på at det er så ringe, da jeg faktisk klarede mig ganske udmærket i både folkeskolen og 10. klasse. Da jeg afsluttede 10. klasse gik jeg ud med et gennemsnit på 6,4, og det skal gerne helst ligge der omkring, når jeg afslutter 1.g. Som sagt har jeg allerede bevidst for i hvertfald 3 af mine lærere, at jeg faktisk er dygtig, og da jeg har sproglig/musisk linje kan jeg med garanti godt forbedre mig. Jeg har bare fået en dårlig start, da jeg simpelthen har været for skoletræt til at starte med. Men nu har jeg givet mig selv et løfte i, at jeg virkelig skal tage mig sammen her den sidste tid, sådan så jeg kan få min hat. Det er jo trods alt min fremtid det gælder.
Svar #3
05. marts 2010 af Shase (Slettet)
Du kunne spørger dig selv om hvad/hvorfor du vil have en gymnasiel eksamen, og så bruge det som motivation. fx et bestemt job, eller et vist uddannelses-niveau.
Svar #4
17. marts 2010 af hihihej (Slettet)
Den eneste, der sætter grænser for hvad du kan og hvad du ikke kan. Det er dig selv :) ..
Svar #5
17. marts 2010 af K92H (Slettet)
#4
Den eneste, der sætter grænser for hvad du kan og hvad du ikke kan. Det er dig selv :) ..
Det har du helt ret i!Jeg har også været henne og snakke med rektor om mit fravær, og hun fortalte, at hvis jeg bare fortsatte min gode stil som nu, så ville jeg sagtens kunne klare det. Så jeg er lettet :)
Skriv et svar til: Har jeg overhovedet nogen chance?
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
