Studievalg og videregående studie
Hjælp til valg af studie - Mat eller Mat-øk?
Hej folkens...
Jeg skal til at sende ansøgningen af sted, og jeg er desværre ikke blevet klogere i løbet af de sidste måneder. Valget står mellem matematik eller matematik-økonomi.
Jeg er meget glad for matematik, og vil gerne studere og derefter have med matematik at gøre i mit fremtidige job. Men efter bl.a. at have været til åbent hus på KU og læst hvad jeg kan finde på nettet om de to uddanelser er jeg ikke blevet meget klogere. Jeg kunne derfor godt tænke mig at høre fra folk der søger ind på en af de to hvorfor de har valgt som de har, eller måske endnu bedre fra folk der læser en af de to ting, om deres erfaringer.
Jeg er ikke sikker på hvad jeg vil lave efter studie, andet end at jeg gerne vil have med matematik at gøre, og jeg nok ikke er interesseret i at være gymnasie lærer. Derfor kunne det måske være interessant at have med noget økonomi at gøre set fra et matematisk perspektiv. Men mit problem er at det er svært at finde ud af hvad fremtidsperspektiverne er efter uddannelserne, hvilket jobs fører de til?
Så hvis der sidder nogen derude der kan hjælpe mig med at blive klogere vil jeg sætte stor pris på det.
og lige et bonus spørgsmål, hvad er forskellen på Mat-øk og matematik med økonomi som linjefag, hvis der er nogen?
Svar #1
29. juni 2010 af Erik Morsing (Slettet)
Et forslag, læs til systemproggrammør efter matematikken, men det er altid svært at råde folk, spørgsmålet dukker op hvert år herinde, og svaret er det samme. Det afhænger af lyst og evner.
Skriv et svar til: Hjælp til valg af studie - Mat eller Mat-øk?
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
