Almen studieforberedelse (AT)
Oneliner og problemformulering - Vietnamkrigen og brugen af napalm
Hej SP :-)
Jeg skal til at lave mit årsprøve forløb i AT. Synopsen skal afleveres på onsdag, men skal have fundet på en oneliner og probelmformuleringer.
Jeg arbejder i fagene engelsk B og kemi B. Emnet er Vietnam krigen og brugen af napalm. Vi skal se på emnet fra det amerikanske synspunkt og vi har lavet forsøg med napalm og napalm B på grisehud og undersøgt brændtemperturen for dem begge. Jeg har dog lidt svært ved at koble det historiske engelske og det kemiske om napalm sammen.
Jeg vil høre om der er nogle der har nogle forslag til problemformuleringer på de 3 taksonomiske niveuer med en spændende vinkling til emnet?? Alt kan bruges, da jeg synes hele emnet om Vietnamkrigen og brugen af napalm er spændende, men kunne godt tænke mig at høre hvilken vinkling I ville lave til emnet :-)
På forhånd, tak :-)
Skriv et svar til: Oneliner og problemformulering - Vietnamkrigen og brugen af napalm
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
