Biologi

3 biologi spørgsmål

23. maj 2011 af AfricaGirl (Slettet)

Hey. Jeg skal op i biologi næste tirsdag og har kigget på de spørgsmål vi kan trække.

Der er nogle ting, som jeg ikke ved hvad er, så tænkte at spørge her:

1. beskrivelse af generelle genetiske nedarvningsregler  - hvad menes der med det? skal man komme ind på maternal arv osv?

2. miljøproblemer, som knytter sig til moderne landbrug samt vurderer den indsats, man i forbindelse med Vandmiljøplanerne har gjort for at begrænse disse miljøproblemer? ......

Kunn det være Co2 udslip eller?

3. hvordan udledning af næringsstoffer kan påvirke søens liv og energiomsætning

- hvad kunne man komme ind på der?


Brugbart svar (1)

Svar #1
24. maj 2011 af vejgeh (Slettet)

1) du kan nok godt nævne maternal nedarvning. Som udgangspunkt tænkes der nok fx. på Mendels love, regler for nedarvning af koblede gener, dominante og recessive gener.

2) Et oplagt diskussionsspørgsmål. Jeg blev selv tæsket igennem noget lignende i tide og utide, da jeg havde biologi, og må reelt indrømme at jeg aldrig rigtigt kendte detaljerne i vandmiljøplanerne. Du skal bare svare på, hvad man gør lige nu for at sikre vandets kvalitet - fx regulering af især N og P-udslip ved at lovgive omkring gødning, og noget med pesticider og andre typer sprøjtemidler - og komme med forslag til, hvordan alt dette eventuelt kunne forbedres. Det er en diskussionsopgave, så der er ikke noget endegyldigt svar. Det handler om i besvarelsen, at vise at man forstår hvad sprøjtning af marker har af konsekvenser for vandmiljøet, og at vise at man kan gennemskue, hvilke områder det vil give mening (lovgivningsmæssigt og økonomisk) at regulere på. CO2 har ikke meget med vandmiljøet at gøre.. Der tænkes mere på NH4+, NO3- og PO4-..


Brugbart svar (1)

Svar #2
24. maj 2011 af Bankier (Slettet)

Ad 1)   Mendels love. 

1. law of segregation

2. law of independent assortment (er egnetlig forkert, da man kan have koblede loci) 


Brugbart svar (1)

Svar #3
24. maj 2011 af Masculine (Slettet)

3) N er normalt den begrænsende faktor for alger i søer, men hvis der sker en udledning af N til søen, så vil algevæksten vokse eksplosivt, hvilket forudsager en sekundær forurening (eutrofiering).

Eutrofieringen kan så medvirke til iltsvind, idet algerne får en opblomstring, og når disse dør, så vil de synke ned på bunden, hvor mikroorganismerne nedbryder dem vha. respiration, hvilket kan føre til at alt ilten bliver brugt, kort fortalt.

Iltsvind vil så ændre det akvatiske miljø drastisk --- > Snak hvordan fisk, planter osv. ikke kan leve, og at skidtfisk (aborre, skalle, brasen osv.) er de fisk der typisk vil overleve, og ikke rovfisk (gedde), og derved ændre økosystemets balance i søen.


Brugbart svar (1)

Svar #4
24. maj 2011 af absoultly (Slettet)

 Har i fået offentliggjort jeres spørgsmål ? 


Brugbart svar (1)

Svar #5
24. maj 2011 af absoultly (Slettet)

 Kan du ikke evt. offentliggøre dem alle her? :D

for vi får ikke vores offentliggjort, og det er jo meget rart at have en idé om hvad vi kan trække :D


Svar #6
28. maj 2011 af AfricaGirl (Slettet)

Jo vi har fået offentligtgjort det

og tak for ALLE jeres SVAR :)


Skriv et svar til: 3 biologi spørgsmål

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.