Studievejledning
At tag gymnasiet i england?
Jeg har tænkt på, at tag gymnasiet efter efter 3.g ?hvad muligheden der, kan man godt det ?
jeg har tænkt mig at, lave noget i Dk i 2 år, og så tag en gymnasium uddannelse i England eller USA elller Australien eller måske i et spansk talende land?
Så jeg vil være omkring 23-24 år, der ? kan man godt det ?
Svar #2
16. juli 2011 af thomasjørgensen (Slettet)
Vil hellere fuldføre en Gym uddannelse i engelsk talende land, og så måske tag på uni efter i england :)
Svar #3
16. juli 2011 af YoungSlowy (Slettet)
#2
Prøv og søg lidt på denne hjemmeside, måske kan du bruge det.
btw held og lykke med uddannelsen :-)
Svar #5
16. juli 2011 af thomasjørgensen (Slettet)
Der er vel ikke en aldergrænse for at tag en gymnasium uddannelse i fx england?
Svar #6
16. juli 2011 af thomasjørgensen (Slettet)
#4 for sjovt, og at lære engelsk på den måde det bliver undervist på(fremmeord osv) så man kan de svære ord til fx uni i england ;)
Svar #9
16. juli 2011 af anonym000
hvad med at prøve kontakte nogen fra ug.dk eller andre steder på nettet?
...............
Svar #10
16. juli 2011 af ramme2 (Slettet)
Jeg mener at man har High School og College i engelsktalende lande. En naturlig fortsætttelse af en Dansk studentereksamen vil være College, mens niveauet på High School vil være for lavt.
Svar #11
16. juli 2011 af thomasjørgensen (Slettet)
jeg så bare at Per Wimmer har taget gym i Danmark og så bagefter i frankrig en gym udd... osv
så derfor vil jeg gerne tage en gym udd i england efter, gym her i danmark :)
Svar #12
17. juli 2011 af NejTilSvampe
jamen, du lærer da forhåbentlig også fagtermerne i college eller uni. Jeg er bange for at det er spild af tid at tage high school efter gym, du kan jo ikke bruge det til noget som helst. Aldersforskellen vil også være underlig mellem dig og dine klasse kammerater, og niveauet vil højest sandsynligt være alt for lavt for dig i de fleste fag.
Jeg tror sgu du får en bedre oplevelse ved at tage på college. Jeg synes det er en brand god ide at læse i udlandet, men lad vær med at tage en uddannelse der er under dig ...
Svar #13
17. juli 2011 af thomasjørgensen (Slettet)
men er ideen er at jeg er igang med STX nu(I Danmark) og så efter vil tag en uddannelse som svare til HHX i England... Så får begge uddannelser ;)
Svar #14
17. juli 2011 af idasofie (Slettet)
Du kan tage IB uddannelsen, det er en international gymnasium uddannelse på to år, men svarer præcis til det sammen som STX, dog er jeg ikke sikker på at du kan tage den efter alderen 21. Så skal du ihvertfald søge om tilladelse. har selv taget IB i Shanghai, Kina, og var glad for den der. Men jeg forstår ikke hvorfor du ikke bare tager universitetet. Det virker for mig lidt som et dumt valg, men det skal jeg jo ikke bestemme!
Svar #15
17. juli 2011 af thomasjørgensen (Slettet)
IB uddannelse, lige noget for mig :)
Tror du det er svært at få tilladelse få at tag en IB?
Svar #16
17. juli 2011 af idasofie (Slettet)
Du skal først og fremmest være indrettet på at det er en enorm hård uddannelse i forhold til den danske. Du kommer til at skulle lave meget mere, og mindre fritid.
Du skal derudover også vide at det er bestemt ikke billigt, min skole kostede 300000 om året.
men ja tror måske godt du kan, hvis du virkelig kommer med en god forklaring på hvorfor du gerne vil, men er ikke sikker på at det kan lade sig gøre.
Svar #17
18. juli 2011 af thomasjørgensen (Slettet)
Fritiden er ligemeget, jeg tager der også over med KUN en ting i hoved, at fuldføre det, med gode karakter ;)
Skriv et svar til: At tag gymnasiet i england?
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
