Almen studieforberedelse (AT)
Hjælp til AT problemformulering
Hej :-)
Jeg er igang med at lave en problemformulering i AT, hvor jeg har fagene dansk & historie. Vi har om mediernes indflydelse, og jeg har valgt at skrive om valget i sidste uge.
Jeg har lavet et hovedspørgsmål. Hvordan behandler Jyllands Posten og Berlingske resultaterne af valget d. 15 spetember, og hvorfor er de forskellige?
Nu er mit problem så bare, at jeg skal lave en masse underspørgsmål, men jeg kan simpelthen ikke komme igang. Nogle der har nogle gode ideér, ville jeg blive meget taknemmelig! det er vigtigt.
Tak på forhånd
Svar #1
21. september 2011 af Crazyguitarman (Slettet)
Du skal ikke ligefrem have en masse underspørgsmål.
Du skal have 3-5 underspørgsmål. De underspørgsmål skal så besvares i delkonklusioner, som kan sammenfattes til en hovedkonklusion.
Du skal spørge dig selv, hvilke spørgsmål skal jeg besvare for at kunne svare på mit overspørgsmål. Det kan være noget med politisk bias for aviserne, det kan du finde ved at læse ledere, eller analysere forskellige artikler. Avisernes almindelig troværdighed er også værd at undersøge, det havde været en endnu større problemstilling hvis du havde haft Ekstra Bladet som den ene f.eks.
Jeg har ikke nogen konkrete idéer til dig, men jeg håber du kan gøre dig nofle fornuftige overvejelser ud fra det her :)
Svar #2
21. september 2011 af Booklover (Slettet)
Du kan fx i danskdelen kigge på sprogbrug (hverdagssprog/fremmedord/korte el. lange sætninger, mv.) og stilistiske virkemidler, anvendelse af citater (hvem citeres i hvilke aviser), forskellige danskfaglige modeller over nyhedsartikler/aviser, appelformer (målgruppen), komposition (altså måden hvorpå avisernes artikler er opbygget på - fx overskrift, manchet, typografi - siger også noget om målgruppen), anvendte journalister (deres politiske overbevisning), holdningsmarkører, argumentationskneb, over/underdrivelser, anvedelse af illustration i artiklerne, typer af artikler (læserbreve/essays/reportage, mv. - evt. procentvis fordeling i forskellige aviser), emnefokus (udland/indland/miljø/økonomi, ect.), mv. Hvis du måske havde mulighed for det, kunne det også være interessant historisk at inddrage aviser fra fx det forrige valg/længere tilbage i tiden, for at se om formuleringerne har ændret sig (skjuler aviserne deres politiske overbevisning mere end tidligere ... er de blevet mere nøgtern?). Hermed kan du se hvad avisernes overordnede hensigt er - vil de oplyse/informere eller påvirke/skabe en opinion?
Bare lidt inspiration ...
Svar #3
22. september 2011 af Lindhardt13 (Slettet)
Mange tak for hjælpen :-)
Jeg har hermed fået formuleret 3 underspørgsmål:
Hvordan behandler Berlingske resultaterne af valget d. 15. september?
Hvordan behandler Politikken resultaterne af valget d. 15. september?
Hvorfor er de forskellige?
(Jeg valgte Politikken istedet for, men må ikke vælge EB eller BT.)
Nu står jeg så bare i den situation, at jeg er utrolig dårlig til, at finde de forskellige synspunkter i aviserne. Skal jeg vælge nogle forsider eller store artikler ud, eller hvordan gør jeg det?
Tak
Svar #4
22. september 2011 af Crazyguitarman (Slettet)
Hvis du kan finde en artikel der handler om det samme i hver af aviserne vil det være helt optimalt.
Du skal kigge efter sprogbrug, brug af citater, evt. faktatjekke. Så skal du lede efter generel bias. Hælder avisen mod højre eller venstre? Det kan du bruge lederne til at finde ud af, og derefter skal du påvise det i artiklen (det er jo trods alt humanisme og samfundsvidenskab du skriver, der må man godt opfinde sine resultater). Den kan selvfølgelig også være neutral, så skal du bare bevise det. Pointen er at du kommer ned i teksten.
Svar #5
22. september 2011 af Lindhardt13 (Slettet)
Mange tak for hjælpen. Jeg har fundet flere artikler, hvor jeg er ved at vælge ud.
Bl. a. har jeg fundet nogle der begge beskriver valgresultatet, men derudover også Lars Løkke's rolle + Helle Thorning Schmidts rolle.
Her er bl. a. en fra Berlingske: http://www.b.dk/berlingske-mener/den-nye-statsminister-boer-have-en-chance
Politiken: http://politiken.dk/politik/ECE1395365/thornings-beroemte-12-minutter-doede-paa-valgdagen/
Jeg har en flere artikler, jeg vil prøve at dykke ned i dem alle, og finde det relevante frem.
Tak skal du have! :-)
Svar #6
22. september 2011 af Crazyguitarman (Slettet)
Valgresultaterne er svære at bestemme tendens ud fra. Men det er rigtig godt den med 12 minutters reglen, og deres roller.
Svar #7
22. september 2011 af Blev (Slettet)
Er du sikker på, at dine underspørgsmål ikke skal være hermeneutisk stillet op?
Altså først en redegørelse, så en analyse og til sidst en diskussion?
Svar #8
22. september 2011 af Lindhardt13 (Slettet)
Skriv et svar til: Hjælp til AT problemformulering
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
