Religion

Myten at Jesus var "god"

04. marts 2012 af NejTilSvampe

Jeg fandt lige nogle interessante passager fra det nye testamente, der gerne skulle aflive den her myte om at gud og jesus er gode og moralske, mens at det der står i det gamle er ondskab som mange kristne ofte hævder.

Årsagen er at jeg synes Islam specielt har fået unfair kritik ift. de andre monoteistiske religioner, mens kristendom ser ud til at blive favoritiseret.

Mark 7:6-15

6 Jesus replied, "You hypocrites! Isaiah was prophesying about you when he said, 7 'These people honor me with their lips, but their hearts are far away. Their worship is a farce, for they replace God's commands with their own man-made teachings.' 8 For you ignore God's specific laws and substitute your own traditions." 9 Then he said, "You reject God's laws in order to hold on to your own traditions. 10 For instance, Moses gave you this law from God: 'Honor your father and mother,' and 'Anyone who speaks evil of father or mother must be put to death.' 11 But you say it is all right for people to say to their parents, 'Sorry, I can't help you. For I have vowed to give to God what I could have given to you.' 12 You let them disregard their needy parents. 13 As such, you break the law of God in order to protect your own tradition. And this is only one example. There are many, many others."

Okay, så for at parafrasere; Jesus er vred på folk fordi de ikke længere følger moses love - og han bruger så eksemplet af den moselov der specifikt siger at hvis din søn er rebelsk, skal du tage ham ud af byen og stene ham ihjel. Han siger så at fordi folk er stoppet med det, bryder de guds lov...

Ergo, Jesus minder os om at vi skal huske at slå vores børn ihjel når de ikke gør hvad vi siger.

John 2:13-17

13 When it was almost time for the Jewish Passover, Jesus went up to Jerusalem. 14 In the temple courts he found people selling cattle, sheep and doves, and others sitting at tables exchanging money. 15 So he made a whip out of cords, and drove all from the temple courts, both sheep and cattle; he scattered the coins of the money changers and overturned their tables. 16 To those who sold doves he said, “Get these out of here! Stop turning my Father’s house into a market!” 17 His disciples remembered that it is written: “Zeal for your house will consume me.”

Så her bliver Jesus altså så arrig at han laver en pisk. Der står ganske vist ikke noget om at han slår folk med den, men han truede i hvert falde folk med den. Og man kan ikke sige at det bare var et svagt øjeblik hvor han mistede sit temperament, for han har tydeligvist planlagt angrebet idet at han har brugt tid på at lave en pisk.

Ephesian 5

5 Slaves, obey your earthly masters with respect and fear, and with sincerity of heart, just as you would obey Christ. 6 Obey them not only to win their favor when their eye is on you, but as slaves of Christ, doing the will of God from your heart.  (sagt af jesus)

Luke 12

46 The master of that servant will come on a day when he does not expect him and at an hour he is not aware of. He will cut him to pieces and assign him a place with the unbelievers.

   47 “The servant who knows the master’s will and does not get ready or does not do what the master wants will be beaten with many blows. 48 But the one who does not know and does things deserving punishment will be beaten with few blows. From everyone who has been given much, much will be demanded; and from the one who has been entrusted with much, much more will be asked.   (sagt af jeus)

Ikke alene har Jesus ingen kvaler imod slaveri, han opfordrer det. Og selvom en slave ikke er klar over at, det de gør er forkert skal de stadig have tæsk ifølge Jesus.

Er dette virkelig en karakter der er værd at beundre? Er det virkelig den mand vi har at takke for moderne morale?

 

Dette var bare nogle af de slemme ting jeg er stødt på i det nye testamente.. Men de fleste af os ved jo godt hvor ækel og grusom det gamle testamente er. Så det mange kristne, logisk nok, gør er at de siger det gamle testamente tæller ikke (bortset fra de ti bud af en eller anden årsag) - men Jesus siger gang på gang i det nye testamente at vi skal overholde moselovene..

Så hvordan kan man retfærdiggøre kun at tro på bestemte bider af biblen? - Hvilke kriterier bruger folk når de vælger noget fra?


Brugbart svar (2)

Svar #1
04. marts 2012 af YesMe (Slettet)

Man skal også huske, at Jesus ikke har bedt andre om at nedskrive hvad han havde sagt ifølge andre lærde mennesker. Hvis NT blev skrevet efter ca 300 år, hvordan kan man ellers være sikker på, at Jesus' ord ifølge "forfattere" var autentiske? Ifølge NT, står der, at Jesus bare kom for at opfylde loven, nemlig Torah, der er en del af OT. Igen er Torah blevet skrevet i forskellige tidspunkter, og er skrevet i 3. person.

Ifølge 5. mosebog, kap. 31 vers 25 til 29, kan du se hvad Moses har sagt til andre om forvandling af Torah efter hans tid. Og på den samme bog, kap. 4, vers 2 handler det om tilføjelse/sletning af verser, hvad der blev sagt. Men, hvad kan man sige om det? Har andre mennesker forvrænget Moses el. Jesus' ord eller ej? Well, well ..


Svar #2
04. marts 2012 af NejTilSvampe

#1 - det er en helt anden diskussion jo. Du har helt ret i at der i princippet ikke er nogen grund til at tro på noget som helst i biblen idet vi ved med sikkerhed at den er blevet redigeret, men ikke præcist i hvor høj grad.

Men min pointe er, at dette er hvad kristendom forsøger at lære os. Så er det irrelevant om det er Jesus's originale ord eller om det er kommet fra gud eller om det hele er et stort fup nummer.

Det jeg forsøger at sætte lys på er; er det virkelig moralsk korrekt det kristendom prædiker?


Brugbart svar (2)

Svar #3
05. marts 2012 af YesMe (Slettet)

Så er det også irrelevant; om Jesus er "god" eller ej, når man ikke kender hans "rigtige" identitet. Forget it.

Hvad Kristendommen 'forsøger' at lære os, sker kun, hvis vi 'forsøger' at lære om det. Man føler sig i god tilpas, når man lærer om det, og blive ledt fra mørket til lyset på mange forskellige måder. Selvom der er små huller i denne religion, behøver man ikke at se på det. Man ser hellere på de gode sider ved det, der giver bedst mening.

Spørgsmålet om det er moralsk korrekt i dette tilfælde, er som at stille et spørgsmål om det er moralsk korrekt at ikke respektere andres tro (inkl. din tro, dvs. du tror ikke på noget).

That's how the world is. Let's enjoy our lives.


Svar #4
05. marts 2012 af NejTilSvampe

#3 - ja det er irrelevant om han var god eller ej og om han eksisterede eller ej - men det er ikke irrelevant om det billede biblen afbilder af ham er godt eller ondt.

- For hvis folk mener at jesus var ren godhed, så mener de nødvendigvist også at disse passager er korrekt opførsel. Og hvis du bare har tænkt dig at lade folk have sådanne ubestridte holdninger, så er du med til at opfordre denne opførsel.

"respekt" er nedladende. "Respect is condescending".


Brugbart svar (2)

Svar #5
06. marts 2012 af YesMe (Slettet)

#4

Det er stadigvæk irrelevant, idet folk kan beskrive noget (fx om Jesus), der enten/både kan passe eller ikke passe i virkeligheden. Tænk hvis det ikke er? Tænk hvis det er? Tvivler man nu på det? Så kan man jo ikke bare dømme Jesus, der ikke kom fra Jesus' ord, selvom hans ord kan måske være svære at finde. Ergo er det helt unfair at tænke på den måde mens man glemmer hvem Paulus (Saulus) var, der faktisk stod bag Kristendommens grundlag. Om Jesus overhovedet eksisterede eller ej, er helt op til dig.

Hvad? Despekt er nedladende. Synonym for respekt er fx. agtelse.

"respect (n.)
    c.1300, from L. respectus "regard," lit. "act of looking back at one," pp. of respicere "look back at, regard, consider," from re- "back" + specere "look at" (see scope (1)). The verb is 1540s, from the noun. Meaning "treat with deferential regard or esteem" is from 1550s.
"

http://www.etymonline.com/index.php?term=respect&allowed_in_frame=0

http://oxforddictionaries.com/definition/respect


Svar #6
06. marts 2012 af NejTilSvampe

#5 - Jeg tror ikke du har læst #4 ordentligt.

jeg dømmer ikke nødvendigvist "jesus". Jeg dømmer det billede af jesus der afbildes i biblen - andet KAN jeg ikke for jeg har ikke andre kilder på ham. Og jeg dømmer folk der mener at det billede af jesus er godhed.

Det er altså irrelevant om den "originale jesus" sagde de ord eller ej, for det er ikke den "originale jesus" jeg snakker om, det er den jesus der beskrives. Om de to forskellige "jesus'er" så er ens eller ej, er også irrelevant.

Når man siger at man skal "respektere" religion, så mener man i virkeligheden - "hold din mund og hold dine tanker for dig selv. Det kan godt være at den her person tager grueligt fejl, men det er ikke dit problem" <--- det er "condescending".


Brugbart svar (2)

Svar #7
06. marts 2012 af YesMe (Slettet)

#6

Okay, har lige genlæst det og overset min fejl...

Såvidt jeg ved, at der er andre "største" kilder på ham i Jødeommen og Islam. Men, det fleste positive meninger om Jesus findes i Islam. Den måde man tror på i Islam og Kristendommen er selvfølgelig ikke helt det samme, men man kunne måske godt finde ud af og sammenligne hvorfor de tror på Jesus som Pais/Gud (græsk ord, som betyder på dansk både Søn og Slave) eller Profet.

Lol, det kan jeg godt forestille mig... Men det er jo ikke sådan alle mennesker, der tænker på den måde.


Svar #8
06. marts 2012 af NejTilSvampe

Torahen snakker ikke om jesus, der nævnes en profet, men jøderne mener jo ikke at det var jesus. Men det er jeg sådan set også ligeglad med - jeg snakker om kristendom og det de lærer, dvs. den jesus DE tror på.

Bemærk, jeg dømmer ikke alle kristne, og jeg påstår ikke at dette er hvad alle kristne mener og vil ikke lægge ord i munden på nogen. Jeg kritiserer selve religionen men ikke nødvendigvis dem der praktiserer den (med mindre de rent faktisk følger førnævnte passager).

Grunden til at jeg bringer dette op er fordi at i en anden tråd var der en diskussion kørende hvor en kristen person (nævner ingen navne) spurgte, i en nedladende tone, hvor i biblen han kunne finde at kristne skulle omskæres og nogle andre ting. Han fik et svar tilbage med en præcis passage hvor det stod sort på hvidt - og sendte så en besked tilbage "det er i det gamle testamente så det tæller ikke".

For det første, er det gamle testamente også en del af biblen - så hvordan kan en person vælge at ignorere sådan en stor del af biblen? Med hvilke kriterier vælger man hvad der skal vælges fra?

For det andet, som jeg skrev i #0 - har jesus gang på gang mindet om at man skal følge det gamle testamente, så hvis man vælger kun at følge det nye testamente, jah, så er man en omvandrende selvmodsigelse.

For det tredje, skabelsesberetningen og de ti bud er i det gamle testamente - så skal de også vælges fra? -hvad er der i det hele taget tilbage?

Og for det fjerde, det nye testamente er ikke et hak bedre end det gamle. - Så hvorfor ikke bare tage de gode morale historier som den barmhjertige Samaritaner (ironisk er det ikke?:p) , og så lade alle de ting som "mirakler", "enhjørninger" og andre fantasivæsner, blive i fantasien.

-Disse er oprigtige spørgsmål, jeg vil ærligt talt gerne høre svarene. For hvis jeg sad inde med en måde til at undgå tortur i al uendelighed, så ville jeg dele den med så mange jeg kunne. Jeg håber bare at I kristne vil gøre det samme for mig - for som det står nu, er der ingen måde at jeg kan acceptere kristen morale. Så hvis I har ret, er jeg screwed.


Brugbart svar (3)

Svar #9
07. marts 2012 af AskTheAfghan

#8

Da Jesus kom, troede kun få folk på ham, at han var Messiah mens Jøderne ikke troede på. Derfor hånede de ham, og ville have ham væk, samme måde som de gjorde før Jesus' tid (se Mat 23:37 NT). Igennem tiden eller efter hans tid, har folk delvis opdigtet hvordan Jesus var end han I virkeligheden var. Og det har udviklet sig ret meget, pga. vi lever i en innovations tid. Lige nu, venter Jøderne stadigvæk på personen, som er Messiah (se fx. Isajas' bog) ...

Jeg ved heller ikke hvorfor nogle kan være kristen uden at følge noget, der står i OT. Og at læse kun NT uden OT, giver bare ikke nogen mening. Måske er det bare en god ide, hvis de havde læst fx. Codex Vaticanus eller noget lign. istedet for at læse den "nutidige" Bibel pga. (anderledes) fortolkninger. Fordi, jeg selv mener, at det er en rigtig god måde at forstå (på) sammenhængen mellem de to dele (OT & NT) for dem, der tror, at OT ikke tæller.

Tillad mig at tilføje lidt hvad jeg mener om ham, Jesus. (Bare rolig, jeg kommer med korte forklaringer). Jeg mener, Jesus faktisk eksisterede i virkeligheden, og var blot et menneske, ligesom os. Han troede på Gud, og det har han altid sagt til sine folk ifølge Biblen.

"'The most important one,' answered Jesus, 'is this: ‘Hear, O Israel: The Lord our God, the Lord is one.'" (Mark 12:29)

"[...] I ascend unto my Father and your Father, and to my God and your God." (John 20:17)

... hvilket minder meget om det, der står i Quran.

"Such was Jesus, the son of Mary: in the words of the truth about which they (the Jews and Christians) have been doubting (and disputing amongst themselves and with each other). It is not for God to take to Himself a child. All-Glorified is He (in that He is absolutely above doing such things). When He decrees a thing, He does but say to it "Be!" and it is. "Surely, God is my Lord and your Lord, so worship Him. This is a straight path (to follow)." And yet, the parties (the Jews and Christians) have differed among themselves (about him). Woe, then, to those who disbelieve because of the meeting of an awesome Day." (Quran, 19:34-37)

Det kan godt være, at du ikke tror på det - men det er op til dig. Måske kan man prøve at sammenligne det, som YesMe siger i #7. Og, jeg venter også spændt på, hvad andre svarer på dine spørgsmål ...

Go in peace.


Svar #10
07. marts 2012 af NejTilSvampe

#9 - igen, jeg vil helst gerne styre væk fra diskussionen omkring jesus var guds søn eller menneske eller om han eksisterede eller ej og hvem der har "ret" osv., for den diskussion kan vare evigt. Det jeg diskuterer, er om det kristne idol er et godt moralskt forbillede. -Så den eneste attribut jeg er interesseret i at diskutere af jesus er, om han er så "god" som der påstås.

Evt. kan vi også diskutere hvorvidt gud (uanset om gud og jesus er den samme) er "god". Her refererer jeg først og fremmest til den kristne gud, vi kan tage den islamiske eller jødiske op senere. Og ja, jeg er klar over at det er den "samme", men guden er tydeligvist ikke repræsenteret på helt den samme måde, så deres karakterer er anderledes.

Så lige for at understrege det endnu en gang; hvorvidt billedet i biblen repræsenterer den "rigtige" Jesus akkurat eller ej er irrelevant for den debat jeg forsøger at stille op.


Skriv et svar til: Myten at Jesus var "god"

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.