Studievejledning
Utilfreds med nye uddannelse!!!
Hej Studieportalen!!!
Jeg blev optaget på noget jeg vill mindst inde på, nemlig farmaci. Jeg er matematisk (naturvidenskabelig) student fra i år og mit spørgsmål er så, om der er nogle uddannelser jeg kan nå at komme inde på??? Jeg har et snit på 6. Er der ikke nogen uddannelser?????
Svar #3
03. august 2012 af vejgeh (Slettet)
Det kommer jo an på, hvad du interesserer dig for, og eventuelt hvor du bor, og hvor langt du er villig til at flytte...?
Svar #4
04. august 2012 af DrNielsen
Med et snit på 6 er det desværre nok ikke realistisk at komme ind på populæruddannelserne som psykologi, jura, medicin osv. Du kan tage et kig på det link der er vedhæftet, og ellers kan du opsøge en studievejleder der kan hjælpe med at finde en uddannelse som måske har lukket for ansøgere, men som har et snit i omegn af seks.
Hvad er dine interesser? :-) mange uddannelser med højt snit har et alternativ der ligner meget. F.eks. kræver medicin et snit der er meget højt, mens medicin med industriel specialisering ikke har noget snit. De bliver uddannet med henblik på udvikling, men har rigtig mange af de samme fag.
Kig på www.ug.dk - den har hjulpet mig meget :-)
Svar #5
04. august 2012 af eksamenshajen (Slettet)
#0 Hvis du bruger linket i #1 finder du imponerende mange uddannelser med frit optag. Jeg er faktisk overrasket over, at man har SÅ mange muligheder indenfor alle interessefelter. :)
Det er godt, at du allerede nu ved, at farmaceut ikke er noget for dig, da du derved ikke spilder din SU, men tværtimod har chancen for at læse noget, der giver mening. Mange finder først ud af det efter flere år med mere eller mindre meningsløs læsning.
Svar #6
04. august 2012 af Student2000 (Slettet)
Lige præcis #5! Der er rigtig mange uddannelser, hvor der stadig er rigtig, rigtig mange pladser. Der er en liste på http://www.adgangskvotienter2012.dk/ledige-pladser/ . Som naturvidenskabelig ville da være oplagt at læse noget indenfor ingeniør eller måske noget astronomi? Dine muligheder er ubegrænsede.
Skriv et svar til: Utilfreds med nye uddannelse!!!
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
