Almen studieforberedelse (AT)

hvad skal man sige?

09. juni 2013 af AaB1885BK (Slettet)

Hej

Til AT årsprøven fik jeg at vide at min opgave var super, men at jeg bare refererede den til fremlæggelsen.

Hvad skal man så rent faktisk sige?

på forhånd tak


Brugbart svar (0)

Svar #1
11. juni 2013 af Telefone (Slettet)

Hej

 

Du må altid gerne gå kort igennem din synops, men pointen er, at du i tidsrummen mellem synopsen og den mundtlige prøve skal have arbejdet videre med emnet, og kommet frem til nye ting. 

Du kan gennemgå dine delkonklusioner kort, men sørg for at have ngoet nyt og interessant med til selve prøven ... en graf, figur, en artikel eller et billed, kunne være eksempler på dette. 
Herefter laver du en revideret konklusion hvori du inddrage de nye ting du har fundet ud af.

 

Endelig så skal du vide at din synops ikke har så meget andet formål end at give et godt 1. håndsindtryk og informere om emnet. Det er til fremlæggelsen at det virkelig gælder. Vælg derfor det som du synes er det bedste og mest selvstændige du har lavet, og så skrive i din synops at du vil komme ind på det til fremlæggelsen. Du behøver ikke give det hele væk i synopsen, det er bedre at du gemmer det virkeligt gode til fremlæggelsen.

hav en god dag. 


Skriv et svar til: hvad skal man sige?

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.