Dansk

Essay!! Det smukke ved Danmark.

05. oktober 2013 af Ladtpåmig (Slettet) - Niveau: 9. klasse

Hej dette er nogenlunde mit færdige essay, ville lige hør hvad I synes om det. Hvad skal jeg mere skrive? Er det fint? Tager gerne kritik. Det skal siges at det er ikke rettet.

”Tja” - Hvad er det smukke ved Danmark? Danmark har ikke det store, at prale sig af når det kommer til smukhed. Men hatten af for det fantastiske førende samfundssystem. Vi har måske ikke et godt fodbold landshold, gode sport udøver eller gode biler vi kan fremstille. Men respekten for mangfoldigheden i Danmark, gør at vi har et styrende samfundssystem. Det giver alle mennesker muligheden, for at blandt andet opnå et arbejde. Fred være med arbejde kan mennesker i Danmark komme på hospitalet eller gå i skole i, modsætning til ”moderlandet” USA hvor man skal ud med pengepungen for at komme på hospitalet eller gå i skole.

Efter alle de tanker, der har passeret gennem mit hoved, har jeg fundet frem til, at det smukke ved Danmark, som sagt er vores samfundssystem. Livet i Danmark bliver simpelthen bare nemmere med et system der giver alle mennesker muligheden for at blandt andet få en uddannelse eller komme på hospitalet, helt gratis. Personligt nyder jeg det danske samfundssystem. Jeg går i skole og jeg har muligheden for at behandles når jeg bliver syg eller kommer til skade.

Hvis jeg perspektiver til Amerika koster et et lægebesøg eller en operation penge. Det gør det svært for mennesker med lav økonomi tilstand at komme på hospitalet. I Danmark står læger med åbne arme og tilbyder et gratis lægetjek. Men hvad skyldes det?

I Danmark er det obligatorisk at betale SKAT. Skat går b.la. til læger, veje, uddannelse osv. Jeg synes at det er en god ide at betale skat. Vi betaler skat en enkelt gang om måned og derfra har vi muligheden for at fortage os noget der i virkeligheden burde koste penge. Min farmor nyder at være på hospitalet i øjeblikket. For knap 2 uger siden blev hun alvorlig syg hun måtte en tur på hospitalet hvor hun skulle indlægges, hun er stadig indlagt og hun nyder opholdet på hospitalet. Den gode service og smilende læger, hjælper hende med at få humøret op. Forleden tænkte jeg at Danmark virkelig ville blive elsket af de fleste mennesker pga. Det ikke koster noget at blive behandlet.

Hermed ros til Danmark for at have et fantastisk samfundssystem.          


Skriv et svar til: Essay!! Det smukke ved Danmark.

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.