Studievejledning

Gode gymnasier i KBH?

04. januar 2006 af abrofeldt (Slettet)
Jeg er kommet lidt i klemme, da mine forældre 1½ måned før at jeg egentlig skal beslutte mig for hvilket gymnasium jeg skal starte på, vælger at købe et hus i København.
Jeg selv havde regnet med at jeg skulle søge Nærum gymnasium, og da jeg ikke aner hvilke gymnasier i KBH der er gode vil jeg lige høre om der er nogen der har hørt om de forskellige gymnasier eller evt. selv går på et.
Jeg er interesseret i at høre om gymnasier tæt på Nørreport st og Hovedbanegården.
Håber på nogle svar!

Brugbart svar (0)

Svar #1
04. januar 2006 af hilo (Slettet)

hey kommende gym-elev

Jeg var stærk i tvivl da jeg sku vælge gym omtrent samme tid sidste år...
Jeg vidste i hvertfald at jeg ikke ville på den nærmeste gym, da jeg ville gå imod strømmen som det hedder og prøve noget nyt...
Jeg er rigtig glad for min valg nu,

Havde tænkt mig at gå på et af gym.erne i kbh, men det blev ikke til noget.

Det bedste råd jeg kan give dig er selv at besøg skolerne, det gjord jeg og det vendte mit intryk af den skole jeg nu går på 180 grader, hvor jeg fra starten havde mange fordomme om skolen til nu hvor jeg ikke et sek. fortryder mit valg.

Men ellers kan du prøve at besøge N. Zahles. Den er forholdsvis meget centralt placeret, godt nok er det en privat gym, men det ku jo være det lige er dig.
Jeg blev i hvertfald meget stærk anbefalet (der skal dog bemærkes at jeg ikke ved så meget om den gym.).

Det korte og det lange er at der er meget forskel på hvad man vægter...prioritere man det sociale mere end andet vil jeg nok vælge et mindre gym hvor alle næsten kender alle.
Og det afgørende er måske ikke så meget skolen men hvilken klasse du havner i..heh

Held og Lykke med jagten
/Hilo

Brugbart svar (0)

Svar #2
04. januar 2006 af 150972 (Slettet)

Privat gymnasium
Centrum / 1min. fra nørreport st.
http://www.zahlesgym.dk/

Vesterbro / 2min. fra hovedbanegården
http://www.rysensteen.dk/

Østerbro / 3 min. fra østerport st.
http://www.borgerdyd.dk/

Privat gymnasium
Østerbro / mellem østerport st. og nordhavnen st.
http://www.ijg.dk/

Her er der nogle muligheder der kan anbefales selv de skoler der ikke ligger i centrum

Brugbart svar (0)

Svar #3
04. januar 2006 af Sofia :) (Slettet)

Jeg går selv på Rysensteen Gymnasium og er meget tilfreds. Der er nogle gode rammer og de fysiske faciliteter er helt fine. Man bruger DGI-byen meget, bl.a. til idrætsundervisningen og der er helt nye musik-,fysik-,kemi- og naturgeografilokaler. Jeg kan jo ikke sige hvordan de andre gymnasier i KBH er. Men Rysensteen er til at anbefale.

- Sofia :)

Skriv et svar til: Gode gymnasier i KBH?

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.