Debat
Hvorfor skal vi være prøvekaniner?!
http://politiken.dk/indland/article445629.ece
Hvordan kan det være at vi skal være prøvekaniner, blot fordi Bertel & Co har besluttet at indføre en gymnasiereform der tydeligvis ikke fungerer..?
Svar #1
13. december 2007 af Peden (Slettet)
Svar #2
13. december 2007 af Frederiksen1988 (Slettet)
Nu er det snart 08, og mængden af fejl fra UM's side er stadig uacceptabelt stor.. Stemningen i min klasse, på hele min årgang har været gennem hele studieforløbet at der ikke har været styr på noget som helst..
Nu er jeg 3. års, og hver af de projekter vi har haft har virket amatør agtige, og nogen de lige har fundet på i anledningen af at vi skal lave et eller andet..
SÅ STRAM OP!!
Svar #3
13. december 2007 af Beent (Slettet)
Men sådan er livet nu engang for os under den nye reform *-)
Svar #4
13. december 2007 af Elmander88 (Slettet)
Det kan da ikke passe, at en hel årgang af studerende skal lalles igennem deres uddannelse, fordi at de store kanoner på christiansborg ikke fatter at gøre noget ordentligt..
Der har jo hvert år været fejl, dog er det rart at se at der er blevet ændret en del, så dem som kommer efter os ikke udsættes for det samme sløseri, som vi har været igennem..
Havde der været styr på uddannelse, så kunne vi jo have fået langt mere ud af den end vi gør nu..
Jeg vil bl.a. nævne det internationale forløb, hvor der var en del på forlagt undervisning, de resterende som var tilbage fik bar smidt et par foredrag i hovedet og så skulle man lave en lille synopsis og fremlægge den.. det brugte man 2 uger på, spildte uger! Tror man havde mere fri end man lavede noget i dem..
Svar #5
25. februar 2008 af Mester_Bean (Slettet)
Skriv et svar til: Hvorfor skal vi være prøvekaniner?!
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
