Dansk
rygforbug igen!
Nu har jeg brugt over 3 timer, på at skrive for og mod rygforbud, men jeg kan ikke komme videre. Jeg skal skrive ca. en side om det, med en neutral holdning, hvilket jeg ikke kan :(
Svar #1
27. januar 2008 af SomeOneMore (Slettet)
Bare fordi du skal være neutral betyder det jo ikke at du ikke må kritisere forbudet. Du skal blot huske at dække både de negativer og de positive sider ca. lige meget, således at din tekst ikke har overvægt på den ene retning.
Svar #2
27. januar 2008 af seriøs (Slettet)
Kan jeg f.eks. skrive, at de afhængige ryger på grund af opmærksomhed o.s.v ?
Svar #3
27. januar 2008 af christofferfind (Slettet)
Du kan jo også bare citere andre, som du er enige. Hvis du finder en artikel, hvor der fx står at Holger hader rygeforbuddet fordi det er pisse træls, da han selv er ryger, ja så har du et fint citat, som du kan plotte ind.. Der er rig mulighed for at komme med argumenter for og i mod rygning, så du må næsten have kommet frem til et eller andet, hvis du har brugt 3 timer?
Christoffer
Svar #4
27. januar 2008 af christofferfind (Slettet)
Christoffer
Skriv et svar til: rygforbug igen!
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
