Generelt

Høje karakterer næste år?

16. juli 2008 af Christina_Jensen (Slettet)
Hej alle..

Jeg søger ind på tandlægestudiet næste år med et snit på 9,6. Den nuværende adgangskvotient ligger på 9,0 men den kan self variere fra år til år..
Mit spørgsmål er nu, om i tror at snittet til uddannelserne stiger meget næste år, altså ved optagelse i 2009? Jeg har nemlig snakket med nogle stykker, som siger, at det er smartest at søge ind i år, fordi størstedelen fra den nye reform (hvor snittet generelt ligger højere - eller hvad?) tager et sabbatår og først søger ind i 2009, hvorved snittet så vil blive højere..
Er jeg helt galt på den, eller?

Please hjælp, jeg er lidt frustreret lige nu..

Mvh Christina

Brugbart svar (0)

Svar #1
16. juli 2008 af Minnie-Mouse (Slettet)

Umiddelbart, er det jo svært at vurdere, da det afhænger af antallet af ansøgerne og deres karakterer.

Men rooolig, du har et snit, som er 0,6 over det, der er krav på nu, og sandsynligheden for, at snittet bliver højere end 9,6 på et år (dvs en stigning på 0,6 og over) er nu lav. - men absolut ikke umuligt. Som nævnt, svært at vurderer da det kommer an på antallet af ansøgere og deres karakterer.

Brugbart svar (0)

Svar #2
16. juli 2008 af Minnie-Mouse (Slettet)

at vurdere*

Brugbart svar (0)

Svar #3
16. juli 2008 af BigEyes (Slettet)

#0 Jeg har ellers også hørt de samme udmeldinger!?

Brugbart svar (0)

Svar #4
16. juli 2008 af Eksamenshaj. (Slettet)

Vi kan nok se en mere sikker tendens når KOT udgiver tallene for 2008, hvor alle gymnasieeleverne har kørt igennem efter den nye reform, og bonus A er includeret i adgangskvotienterne for første gang, da bonus A først i år fremgår af selve eksamensbeviset.
KOT udgiver nok adgangskvotienterne efter 31 juli, når alle optagne har fået besked.
Næste år vil der nok være flere ansøgere grundet de specifikke adgangskrav, som mange først skal bruge følgende år på at leve op til.

Jeg tror ikke, at det vil være 25% flere ansøgere næste år, selv om der er 25% færre i år end sidste år, da mange ældre søgte ind sidste år, fordi de ændrede reglerne, og de vil ikke søge ind næste år.

Samtidig er der flere unge i godt arbejde, på grund af de små årgange med deraf manglende arbejdskraft på arbejdsmarkedet, og de får måske lidt svært ved at gå tilbage på skolebænken, når de først er vænnet til at få en fed løn.

Måske er der et skud på tasken 15-20% flere ansøgere end i 2007 næste år.
Der er nervepirrende...

Skriv et svar til: Høje karakterer næste år?

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.