Studievejledning
Ekstra A-fag
Hej Jer derude :P
Nu er tiden kommet, hvor 2g'erne på min skole skal vælge valgfag (inkl. ekstra A-fag-ansøgning). Jeg har tænkt mig at søge ekstra A-fag - samfundsfag - men ville lige høre hvilke erfaringer I har haft med et ekstra A-fag. Selvom jeg er fast besluttet på at gøre det (og selvom jeg har fået at vide at jeg kun har omkring 20 % chance for at få det, fordi det skemateknisk ikke kan lade sig gøre), så tvivler jeg alligevel ved tanken om det skriftlige. Jeg har snakket med min samfundsfagslærer, og hun har givet mig grønt lys, og synes at jeg skal gøre det hvis jeg har lyst til det - det gælder så også det skriftlige. Hun fortalte at det ikke ville være et problem for mig.
Jeg undrer mig også lidt over, hvor meget man fx skal have i snit og hvad ens fravær højst skal ligge på - jeg håber virkelig at høre fra nogen .. :)
Svar #1
26. november 2008 af Daniel TA (Slettet)
Jeg havde 5 A-fag. Der er ikke så meget andet at sige, at det ikke er sværre end du selv gør det! Hvis du har nemt ved det og godt kan lide at være presset, så kommer du til at trives. En ting er i hvert fald sikkert. Lektiebyrden er stor, og der er mange afleveringer
Svar #3
01. december 2008 af Daniel TA (Slettet)
Dansk, historie, spansk, matematik og fysik.
Grunden til at jeg havde 5 a-fag var, at jeg ikke ville have tysk på b niveau, så jeg valgte spansk på a niveau.
Svar #4
23. december 2008 af o0Tweety0o (Slettet)
tror ikke du skal være så nervøs for en masse ekstra afleveringer når det gælder samfundsfag på A-niveau. Selv sammenlignede jeg med mit Mat A-niveau hvori jeg havde langt flere skriftlige afleveringer end i Samfundsfag. Men det kan også være individuelt fra skole til skole. omvendt er der så mere læsning til samfundsfag, men går ud fra at det ligger indenfor et interessefelt eftersom du vælger det som ekstra a-fag, og så er det nok ikke mere end du læser nu. UVM stiller ikke større krav end to større skriftlige projekter på SAMF A, og så er det op til den enkelte skole/lærer hvor meget der skal være udover det.
Mvh Nikoline
Svar #5
23. december 2008 af o0Tweety0o (Slettet)
Havde 35 % fravær i alt da jeg gik ud, og brilliante karakterer, så ud fra personlige erfaringer har det ikke noget at sige. Det er klart at niveauet bliver løftet og kravene til dig ligeledes løftes, men man vælger vel heller ikke Samfundsfag på A-niveau hvis man har skod karakterer i faget?
Svar #6
27. december 2008 af Honeyandhoney (Slettet)
Tak for svarerne, det hjalp meget.. I think i'm gonna go for it
Skriv et svar til: Ekstra A-fag
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
