Almen studieforberedelse (AT)
Engelsk og sprogets udvikling
Hejsa
Jeg er desværre kommet i lidt af en knibe, vi er igang med vores ide-fase i forbindelse med AT-synopsisen, hvor vores overordnede emne er "rejser", altså skal opgaven indeholde en fysisk rejse. Personligt er jeg blevet helt vild med emnet "engelsk og sprogets udvikling", men problemet er at selvom faget engelsk er åbenlyst, så er det meget svært for mig at koble et andet fag på emnet. Jeg har tænkt på historie men hele kernen er at belyse kilder, og læren jeg snakkede med mente at det ville være ekstremt svært at finde kilder som belyser sprogets udvikling, så jeg er lidt på bar bund.
Er der nogle af jer der kan komme med nogle idéer om hvordan jeg skal koble et andet fag på engelskdelen?
På forhånd tak
Svar #1
16. januar 2009 af Pettson
Engelsk - mener du britisk engelsk, amerikansk, engelsk som det tales i Indien, ...
Kan du se på det engelske sprog i en geografisk belysning???
Svar #2
19. januar 2009 af pipskid (Slettet)
Jeg sidder også og skal skrive om det engelske sprogs udvikling. Jeg regner med at vælge den fagkombination der hedder; Engelsk + Samfundsfag.
I denne sammenhæng vil jeg gå ind og kommentere på hvordan det danske samfund er påvirket af det engelske sprog, og med hensyn til det lingiviske synsvinkel kigge på den engelske fonetik og fonologi.
Andre kombinationer jeg havde tænkt var; Engelsk + Historie , Engelsk + Religion.
Håber dette kan hjælp dig lidt :)
Svar #3
20. januar 2009 af Milldirt (Slettet)
Du kunne skrive om samfundets indflydelse på sproget. Fx hvordan sproget variere efter klasse. Du kunne komme ind på hvordan sproget har udviklet sig sammenlignet med sanfundets udvikling... Og på den måde kombinere engelsk og samfundsfag.
Svar #4
22. januar 2009 af Marielle (Slettet)
Hvor kommer emnet rejser så ind? Da jeg snakkede med en af mine lærere i dag, fik jeg at vide, at jeg ikke måtte skrive om "sprogets udvikling" da det ikke havde så meget med emnet at gøre. Min vinkling ville i så fald være globalisering og evt. noget sociologi i samf og ellers nogle analyser af tekster i dansk.
Svar #5
22. januar 2009 af pipskid (Slettet)
rejser kommer vel ind i billedet der hvor folk rejser på tværs af lansgrænserne og udvikler/udveksler sprog fællesskaber. immigration er skyld i meget sprog ændring. immigranter fra mexico til L.A taler Spanglish - en blanding af engelsk og spansk . mine vejledere sagde i dag at man godt kan vinkle opgaven sådan
Svar #7
29. januar 2009 af Marielle (Slettet)
Ved I hvordan man skal bruge de forskellige fag til denne opgave? Altså skal man have en fiktiv tekst i dansk eller skal man tage udgangspunkt i nogle artikler, hvor emnet diskuteres?
Og hvordan skal man få samfundsfagsdelen med i det?
Skriv et svar til: Engelsk og sprogets udvikling
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
