Dansk

Hvordan starter jeg denne kronik?

03. februar 2009 af Patrick5333 (Slettet)

Jeg skal lave en kronik til den her artikel (kronik)

Opgaven lyder:

Julen

Skriv en kronik om julen.
Kronikken skal indeholde en redegørelse for de væsentligste synspunkter i Julen – et perverst forbrugsorgie (tekst 1) samt en diskussion af tekstens synspunkter herunder din egen holdning til denne højtid.


Men ved ikke helt hvordan jeg starter den :S

Vedhæftet fil: Julen (tekst 1) 2.pdf

Brugbart svar (0)

Svar #1
03. februar 2009 af Erik Morsing (Slettet)

Har lige prøvet at åbne, der står: "Filen er beskadiget og kan ikke åbnes", så du kan sætte den her i stedet, eller sende den til min mail, så skriver indledningen for dig.


Brugbart svar (3)

Svar #2
03. februar 2009 af M;e (Slettet)

Vent endelig så længe, du kan, med at skrive din indledning og afslutning, da disse er de to dele, der skal ramme din stil ind. Vigtigst for indledningen er, at du introducerer læseren til emnet.

Men husk endelig at lav en rød tråd gennem kronikken, således at indledning og afslutning (og dermed hele kronikken) har en sammenhæng.


Skriv et svar til: Hvordan starter jeg denne kronik?

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.