Studievejledning

Hvad skal jeg blive ?

15. marts 2009 af nårjanårjanårjanårja (Slettet)

Hmm jeg er ret forvirret.

Jeg færdig med 3.g her til sommer og aner ikke havd jeg skal bagefter.

Vil gerne tage en uddannelse som kun kræver STX og ikke noget specielt gennemsnit.

Jeg aner virkelig ikke hvad det skulle være. ?


Brugbart svar (2)

Svar #1
15. marts 2009 af klotte (Slettet)

Du mener "hvad skal jeg være "  ????

Hvilke fag har du ?

Hvad fanger din interesse ?

Hvad motiverer dig til at lære ?

Hvordan lærer du bedst ?

Hvad har du overvejet ?

Du kan evt skrive til min mailbox hvis svarene er for personlige

Mvh

Klotte


Brugbart svar (2)

Svar #2
15. marts 2009 af plim (Slettet)

ja det er også VILDT svært!!! Hvis det kniber med gennemsnittet eller fagsammensætningen, så er det måske en trøst at vide, at mange videregående uddannelser i år - og kun i år - har sænket adgangskravene lidt, fordi der var så få ansøgere sidste år.

Det er vist noget de lige har gjort indenfor den sidste måned - så kig ind på hjemmesiderne til de uddannelser du evt. har overvejet.

Og ellers - så hedder reglen vel idag: Gå igang senest 2 år efter Stx - så bliver dit snit ganget med 1,08.

Nu anbefaler jeg noget som andre "voksne"  ellers ALDRIG anbefaler unge. (Jeg er 33 ;o) Tag et sabbatår, hvis det på nogen måde er muligt! Find et job, spar nogle penge sammen, find ud af hvor surt livet er som ufaglært, PAK rygsækken og find dig selv derude i verden, og vælg så en uddannelse... God tur...


Svar #3
16. marts 2009 af nårjanårjanårjanårja (Slettet)

Jeg har samf på A. Mat og Fysik på B. Men altså jeg aner det virkelig ikke hvad det skulle være som jeg skulle læse videre til?. Jeg kan godt lide at arb med mennesker /unge, snakke, rådgive. Derudover kan jeg også godt lide at være kreativ.. Hmm er ret forvirret. og ved jeg ikke kommer igang igen hvis jeg holder et sabbatår.. hmmm.  


Brugbart svar (2)

Svar #4
17. marts 2009 af klotte (Slettet)

# 2 snittet der er sænket i år var til sommeroptagelsen....du tager fejl- det er tværdimod hævet !!!

Men at rejse er altid godt hvis man skal bruge lidt erfaring....og modenhed. MEN rejs ikke for længe så gavner det dig ikke og bliver for dyrt.

# 3 har du overvejet jura eller socialrådgiver eller nogle af fagende indefor sam.bas på ruc ?


Svar #5
17. marts 2009 af nårjanårjanårjanårja (Slettet)

har tænkt lidt over socialrådgiver, men det virker bare somom jeg ska ha et godt gennemsnit..


Brugbart svar (2)

Svar #6
18. marts 2009 af klotte (Slettet)

# det er der ingen der ved endnu....


Brugbart svar (2)

Svar #7
18. marts 2009 af mikeh (Slettet)

hmm hva med lærer f.eks? altså folkeskole eller gymnasielærer?

De arbejder jo med unge, og skal samtidig være kreative. Efter ansættelse kan du jo søge om at blive vejleder, hvor du så har muligheden for at vejlede de studerende studiemæssigt, men også personlige sager.

Det er mit bedste bud


Svar #8
19. marts 2009 af nårjanårjanårjanårja (Slettet)

tak for alle jeres bud, men det lyder bare så sindsygt svært... Er selv klar over at jeg ikke er i stand til at tage sådan en uddannelse.. Hmm.


Brugbart svar (2)

Svar #9
19. marts 2009 af klotte (Slettet)

# nårja-når ja .....tit kan man mere end man tror.

Men man kan slet ikke hvis man opgiver på forhånd. Stædighed og flid løser meget.

Tro på at du kan og prøv alt hvad du kan før du giver op.


Skriv et svar til: Hvad skal jeg blive ?

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.