Debat
Undersøgelse
hej
Nu er jeg jo ikke den store ''festabe'', som går til fester i byen hver weekend......
Så jeg tænkte på om jeg måske kunne lave en lille undersøgelse her i SP, til min opgave...
mit spg. til jer er....
Hvormange er jer drikker Alkohol til en fest,
hvormange genstande,
hvormange skal der til, til at gøre jer fulde
i de fester i deltager, i er der så mulighed for at købe kildevand, eller bare få vand eller noget sundt drikkeligt, og er der nogen som har gjort det .....
Svar #1
24. marts 2009 af Jerslev (Slettet)
#0: Jeg rører ikke alkohol - hverken på flaske eller i mad. =)
Svar #3
24. marts 2009 af .:Tarzan:. (Slettet)
1. Nogen gange (meget sjældent)!
2. To genstande...
3. hmmm i hvertfald ikke særlig mange :-)
4. Vil der ikke altid være noget sundt drikkeligt tilstede? --> Vand...
Svar #4
24. marts 2009 af juventuz (Slettet)
Hvor mange er jer drikker Alkohol til en fest - jeg gør altid, idet det gør festen lidt mere spændende (dermed ikke sagt, at den ikke kan være lige så sjov uden, men det er blevet en vane at drikke til fester)
hvor mange genstande - igennem en hel aften bliver det til en del. Selvfølgelig forskellig fra fest til fest, men alt fra 5-15+ (efter humøret)
hvor mange skal der til, til at gøre jer fulde - kommer an på, hvor hurtigt det ryger ned. Hvis det er på en time har jeg det sjovt på 7 genstande :-)
Men er sgu ikke til fest hver weekend. Det har jeg for travlt til. Derudover er det ikke godt for træningen.
Svar #5
25. marts 2009 af 215 (Slettet)
men hvorfor skal man overhoved drikke ?.... hvad er det giver....
Svar #6
27. marts 2009 af klotte (Slettet)
# 5 alle dem der ikke tør være "sig selv" eller ikke ved hvem "sig selv" er = manglende identitet , får den virkning af alkohol som det giver når hæmninger slippes løs.
Selv drikker jeg kun vand og whisky ;) der er sjældent Whisky da det er dyrt - så bliver det til en del vand :)
Hvis du ikke vil drikke så køb en øl- så kan du "spytte" i den samme flaske længe og beholde din viurderingsevne. Den stryger ved alkoholindtagelsen og så kan man bagefter legalisere at have lavet dumme vurderinger ved at sige at man var "enormt fuld"
Svar #7
08. april 2009 af hulabulala (Slettet)
1) Jeg drikker sjældent alkohol, dels fordi jeg har fået en sygdom der gør at min lever har svært ved at tåle det og dels fordi jeg er "vokset" fra det at drikke hjernen ud - giver bare ikke så meget mening mere. Så det er kun til særlige lejligheder jeg drikker og kun en 2 til 3 gange om året :)
2) Har ikke noget svar på hvor mange genstande - drikker til jeg når en acceptabel grænse, så jeg kun er beruset og ikke fuld :)
3) Når jeg nu ikke drikker så meget, skal der ikke så meget til - kan så småt mærke det efter den anden :)
4) Der er vel altid en vandhane i nærheden - men pas på med at rende rundt med en vandflaske på enkelte diskoteker - der misforståes hurtigt ;)
Svar #8
12. april 2009 af tveon (Slettet)
1) Jeg drikker oftest (~95% af tilfældene) alkohol når jeg er til fest eller skal hygge mig sammen med venner eller familie.
2) Det svinger meget. Til julefrokosten med gutterne drak jeg vel en ti-tyve stykker (en del af aftenen står pudsigt nok ikke så klart...), mens jeg i fredags drak 7-8 genstande i alt (påskefrokost + fredagsbar).
3) Det kommer helt an på mit humør, hvor meget (og hvad) jeg har spist og naturligvis over hvor hurtigt jeg drikker. Shots kan man jo drikke så hurtigt, at man ikke opdager, man er blevet fuld før det er "for sent". Tilsvarende kan jeg til familiefester drikke flere flasker rødvin uden at blive fuld - god tid og masser af mad. Men normalt er jeg vel fuld efter en 4-5 øl = 6-8 genstande. (Altså ikke pilsner på flaske.)
4) Man kan i hvert fald altid få sodavand, og i lokalet ved siden af vores fredagsbar står der sådan en vand-dispenser. Hvis jeg synes, jeg er vedat blive for fuld, tager jeg typisk en cola. Har også som et socialt forsøg en gang gået en måned uden at drikke alkohol.
Svar #9
22. februar 2012 af viggo690 (Slettet)
1. Jeg drikker pt. 5 dage om ugen da jeg er arbejdsløs.
2. ca. 15-20 genstande når jeg skal være fuld
3. ca 15
4. forstod ikke spørgsmålet!!!
Skriv et svar til: Undersøgelse
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
