Matematik

Anvendelse af stamfunktion.

29. april 2009 af 88holde (Slettet)

Hej.

Jeg har en fremlæggelse imorgen om stamfunktioner og vil lige være sikker på jeg siger det rigtige.

Satmfunktioner bruges til at finde enten:

1) Arealer

2) Hastigheder (når vi kender accelerationen)

Har jeg ret?? - Er der mere??

Håber der er en der hurtigt kan svare mig for så på forhånd tak :D


Brugbart svar (0)

Svar #1
29. april 2009 af Jerslev (Slettet)

#0: Du bruger det til meget mere end det, men det er meget kompliceret at forklare. Gode eksempler fra fysik og matematik vil være nok for dig at bruge.


Brugbart svar (0)

Svar #2
29. april 2009 af mathiasjacobsen (Slettet)

ja du har ret men forklar hvordan du kan bruge integral regning til også at finde arealet af omdrejnings legmer på f.eks. en vase hvis du skulle perspektivere til noget i virkeligheden

og opstil de forskellige regler for integralregning så kan du også sige at integralregning er det módsatte af differentialregning og det er Isaac Newton der har "opfyndet" det til brug af beregning af planeters baner.  


Brugbart svar (0)

Svar #3
29. april 2009 af Jerslev (Slettet)

#2: Han opfandt også differentialregningen for at opbygge sin model af tyngdekraften. :) Ikke til at beregne planetbanerne; det var Kepler, der arbejdede med den slags.


Svar #4
29. april 2009 af 88holde (Slettet)

Takker :D

Jeg har beskrevet hvordan man finder areal vha stamfunktioner og givet et eksempel og vil også snakke om hvad integralregning er.

Men i skal have mange tak :)


Skriv et svar til: Anvendelse af stamfunktion.

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.