Almen studieforberedelse (AT)

den "nye" viden - AT-årsprøve

20. maj 2009 af what333 (Slettet)

Angående at-årsprøve.
Jeg ved godt at jeg har 10 min hvor jeg skal fremlægge min egen synopsis, altså referere, derefter kan jeg starte med at komme med noget af den "nye" viden, altså noget der ikke står i min synopsis.!
Det er det jeg ikke helt forstår, hvor får jeg denne viden fra? og hvordan?

HJÆLP! jeg er virkelig taknemmelig, hvis i kan hjælpe! for jeg skal op på fredag :(


Brugbart svar (0)

Svar #1
20. maj 2009 af louidenoure (Slettet)

Hej.

Du skal allerede inden for de første 10 minutter komme med ny viden. Det kan enten være helt nyt eller bare udvidelse af din synopsis. Jeg ved jo ikke lige, hvor du kan få den viden fra, det kommer an på mange ting. Men du kan jo udvide med mange ting sikkert.


Brugbart svar (0)

Svar #2
20. maj 2009 af Shojaei (Slettet)

Den nye viden er af det du har arbejdet videre med efter du har afleveret din synopsis. F.eks. noget du har undersøgt yderligere og evt. fejl i din synopsis. Du kan også komme med en uddybning af din metode. Du skal ikke referere din synopsis hele tiden, men udvælge relevante sektioner, som du vil uddybe. 


Svar #3
20. maj 2009 af what333 (Slettet)

1000 taaak, nu har jeg forstået det meget bedre! :D


Brugbart svar (0)

Svar #4
25. maj 2009 af Shojaei (Slettet)

 Det var så lidt - jeg var også selv meget forvirret!


Skriv et svar til: den "nye" viden - AT-årsprøve

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.