Matematik
Opgaver med ellipsen - HJÆLP!?
Hej jeg er blevet stillet to opgaver vedr. ellipser, som jeg virkelig håber nogen kan hjælpe mig med, er virkelig på bar bund og det haster :'(
Opg 1) Givet er en ellipse med ligningen (x^2/169) + (y^2/25) = 1
a) Jeg skal vise at ellipsen kan angives ved { P l lPEl+lPFl=26 }, hvor E og F er to faste punkter i koordinatsystemet. Dernæst beregne E og F's koordinater?????
b) Vise at ellipsen også kan angives ved: { P l lPEl = 12/13 dist(P,I) } hvor E er et fast punkt og I er en bestemt linje. angiv ligningen for I og koordinaterne for E.?????
Håber virkelig at nogen kan hjælpe mig med disse opgaver.. :)
Svar #1
15. februar 2010 af Andersen11 (Slettet)
a) Ellipsen er det geometriske sted for de punkter, hvorfra summen af afstandene til to faste punkter er konstant. De to faste punkter er ellipsens brændpunkter, foci, som vi kalder E og F. Den konstante afstandssum er det dobbelte af ellipsens halve storakse a. Af ellipsens ligning ser du, at den halve storakse er a = 13, og den halve lilleakse er b = 5, og ellipsen er placeret med storaksen på x-aksen, med brændpunkterne symmetrisk fordelt omkring x=0. Et af brændpunkterne er da vinkelspids i en retvinklet trekant med ellipsens lilleakse som den ene katete, og med dens storakse som hypotenuse. Den anden katete har da længden √(132 - 52) = 8, dvs
E = (-8, 0) og F = (8, 0)
Lav en tegning, så står det hele tydeligere frem.
Svar #3
15. februar 2010 af mathon
...kunne være beregnet
b2/a2 = 1-e2 og 0<e<1 jævnfør definitionen på en parabel
25/169 = 1-e2
e2 = 1 - (25/169)
e = √((169-25)/169) = √(122/132) = √((12/13)2) = 12/13
brændpunkter
E(-ae,0) F(ae,0) ae =13·(12/13) = 12
E(-12,0) F(12,0)
Svar #4
15. februar 2010 af Kiitcat (Slettet)
Tusind tak .. det giver da lidt mening, men er det dermed også bevist at ellipsen kan angives ved { P l lPEl+lPFl=26 }?? tror måske bare jeg lader mig forvirre af det hele??
Hvordan så med opgave b).. måske der var en der kunne forklare det lige så ekceptionelt for mig som gutterne med opg. a).... krydser fingre lidt endnu.. :)
Svar #8
16. februar 2010 af Kiitcat (Slettet)
hey mathon..
Tusind tak for din hjælp med det sidste også.. jeg spørger måske lidt for meget, men måske du kunne forklare mig hvordan du når frem til de sidste to resultater? forstår nemlig ikke helt fremgangsmåden... håber endnu engang på din hjælp :) pfh. tak..
Svar #10
16. februar 2010 af Kiitcat (Slettet)
Tak endnu engang...
Hvilken formel er det du går ud fra til beregning af lPEl?
Svar #13
17. februar 2010 af Kiitcat (Slettet)
Hej igen.. jeg tænkte på , om der måske er nogen, der kunne forklare mig mellemregningerne til dette??? (de to stede der er markeret i dokomentet med (???????????????????)
pfh. tak :)
og, hvilke elementer i punktformlen (#11) der beskriver brændpunkterne... (x1 og y2??)
Skriv et svar til: Opgaver med ellipsen - HJÆLP!?
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
