Dansk

Det postmoderne samfund og narcissisme

13. marts 2010 af Detric (Slettet) - Niveau: A-niveau

Hejsa alle sammen.

Jeg er i øjeblikket igang med at skrive opgave i samtidshistorie og dansk. I første opgave skal jeg redegøre for begrebet narcissisme i forhold til det postmoderne samfund. Jeg har efterhånden læst en del om postmodernisme og karaktertrækkene ved det postmoderne samfund. Ifølge diverse kilder havde narcissismen også sit udspring i løbet af 80'erne, ligesom postmoderne havde det. Men jeg har svært ved at redegøre for, hvordan og hvorfor det postmoderne samfund og narcissismen har en sammenhæng? Det eneste som jeg på nuværende tidspunkt kun kan konkludere er, at postmodernismen og narcissismen opstod i samme årti.

Har I nogen forklaringer på mit overstående spørgsmål?

På forhånd tak.


Brugbart svar (4)

Svar #1
13. marts 2010 af Booklover (Slettet)

Hmmm... kan man ikke sige, at fordi livet i det senmoderne samfund i dag er domineret af individualistiske selvudfoldelsesprojekter, hvor det enkelte menneske sættes i centrum, medfører den individuelle frisættelse og øgede selvrefleksion en stigende tilbøjelighed til at blive mere egocentrerede og narcisssistiske ...


Brugbart svar (2)

Svar #2
14. marts 2010 af JJ-cool (Slettet)

Har at gøre med begrebet dobbeltssocialisation og de mange valg.
Dobberltopdragelsen i det moderne samfund (institutionerne og forældsrene) får afgørende indflydelse på personlighedsdannelsen, fordi det lille barn ikke får de identifikationsobjekter og de ideasler, som det bør via opdragelsen, fordi det ikke knyttes tilstrækkeligt stærkt til tilfældige pædagoger. dertil kommer, at forældrene ikke har den fornødne tid til at opdrage barnet. Dertil at barnet bliver forlældrenes personige projekt, som medfører en manglende vilje/evne til at sætte grænser og afstikke regler, fodi samværet altid skal være kvalitetspræget - læs uden konflikter.

Denne form for opdragelse medfører to ting:
1: Enten at barnet opdrages til altid at være i centrum - altdsi at være det dejligste, pragtfuldeste væsen, der altid sidder i centrum og skal elskes af omgivbelser - jeg er dejlig og pragtfuld - dette medfører en egoisme og emn selvcentrering, der afsejler sig i adfæren - at man altid vil være i centrum, iscenesættelse af sig selv med videre
2: Den manglende tilstedeværelse af identifikationsobjekter medfører, at barnets jeg ikke udvikles tilstrækkeligt, fordi det ikke bliver sat i situationer, hvor dette jeg styrkes og dannes (primær og sekundær narcissisme)
Dermed svaækkes jegfølelsen og dermed selvværet med det resultat, at barnet/det unge menneske får en sygelig trang til at blive bekræftet og elsket af omgivelserne medfølgende selviscenesættelse og dyrkelse af kammerater for hele tiden at blive bekræftet, at man er god nok og værd at elske - måske kan man også se facebook med vidre som en konsekvens af samme

dette var den korte version
prøv endvidere at søge på Giddens


Brugbart svar (1)

Svar #3
14. marts 2010 af Booklover (Slettet)

Jeg refererede desuden også til Giddens ... så det var samme tanke herfra ;)


Svar #4
18. marts 2010 af Detric (Slettet)

Mange tak for svarene. Det var lige, hvad jeg manglede. Opgaven er nu afleveret, og jeg er ganske godt tilfreds med. :-)


Skriv et svar til: Det postmoderne samfund og narcissisme

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.