Debat

Elevråd. Love og paragraffer?

24. marts 2010 af JPHertel (Slettet) - Niveau: 10. klasse

Jeg går på efterskole og vi har regnet lidt på skolens budget og kan ikke få det til at passe, Der eksistere ikke noget elevråd på vores skole og vi er aldrig blevet spurgt om vi vil have et. Vi har kigget på det og vi mener de har brudt Bekendtgørelsen om elevråd i folkeskolen og ungdomsskolens § 1 stk. 3 men vi ved ikke hvad vi skal gøre ved det. Kan man eventuelt spørge om ret til at se skolens regnskab?

På forhånd tak :)


Brugbart svar (1)

Svar #1
24. marts 2010 af natasjah (Slettet)

hej

det kommer da nok an på hvilken rang du har i elevrådet, er du blot klasse repræsentant eller er du næst formand ? formand ? og hvad er din grund til at se regnskaberne ?


Svar #2
24. marts 2010 af JPHertel (Slettet)

#1

hej

det kommer da nok an på hvilken rang du har i elevrådet, er du blot klasse repræsentant eller er du næst formand ? formand ? og hvad er din grund til at se regnskaberne ?

Ja det er jo det der er problemet fik lige rettet indlægget. Vi har intet elevråd men så vidt jeg kan læse så har vi ret til et! :)


Svar #3
24. marts 2010 af JPHertel (Slettet)

Grunden er at forholdene på skolen ikke er de bedste og når vi spørger om ikke vi kan få gjort noget ved det så fejer de det af med "Vi har ikke råd!" men vi kan ikke få det til at passe.


Brugbart svar (1)

Svar #4
24. marts 2010 af natasjah (Slettet)

har i forsøgt med at lave en underskrift indsamling ? hvor i tager op til skole inspektøren med underskrifterne ?

hvor store er problemerne ? er det noget i evt. kan ordne på klassen ? så lav en klasse underskrift indsamling eller skriv en seddel til jeres lære også giv den til ham så han kan læse hvad u føler skal forbedres.


Svar #5
24. marts 2010 af JPHertel (Slettet)

Der er rigtig mange problemer, især fordi det er en efterskole så er der lidt mere der skal være iorden.

 - Dårlig isolering på bo-områder og værelser.

 - Svamp på badeværelserne.

 - Hår(glasskår og træsplinter fra grydeskeer) i skolemaden og mad der har overskredet udløbsdatoen.

Det er bare dagligdags ting, men der er meget mere.

Det er hele efterskolen hvor der er problemer!


Brugbart svar (2)

Svar #6
24. marts 2010 af klotte (Slettet)

I skal kontakte skolens ledelse OG bestyrelse og forelægge dem jeres krav om elevindflydelse......

Hør hvad de siger- måske har folk ikke gidet deltage i elevråd ?????

Hvis det handler om manglende vilje - bør  kontakte ministeriet.


Brugbart svar (1)

Svar #7
24. marts 2010 af Pettson

På hjemmesiden for Efterskoleforeningen står der (i afsnittet Ofte stillede spørgsmål) bl.a.:

"Er efterskolen privat eller offentlig?
Efterskolen er en privat selvejende institution, som modtager tilskud fra staten. Skolens bestyrelse har den overordnede ledelse af skolen. Bestyrelsen er ansvarlig overfor Undervisningsministeriet for, at betingelser og vilkår for modtagelse af det statslige tilskud er opfyldt. Bestyrelsen er tillige ansvarlig overfor skolekreds/repræsentantskab.
...
Skolens værdigrundlag skal fremgå af skolens vedtægter, som vedtages af generalforsamlingen.
Efterskoler er således underlagt andre regelsæt end eksempelvis folkeskolen."

Derfor mener jeg ikke, at bekendtgørelsen om elevråd i folkeskolen og i ungdomsskolen er relevant.

Af  Undervisningsministeriets hjemmeside om efterskoler fremgår det, at lovgrundlaget er lov om folkehøjskoler, efterskoler, husholdningsskoler og håndarbejdsskoler (frie kostskoler). Den gældende udgave er lovbekendtgørelse nr 869 af 11/09/2009. Se evt. også de tilhørende bekendtgørelser og cirkulærer.

Jeg vil forslå jer at læse skolens vedtægter. Derefter kan I prøve at stille jeres spørgsmål til en af de tre kontaktpersoner, der ses på Undervisningsministeriets hjemmeside.


Skriv et svar til: Elevråd. Love og paragraffer?

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.