Fysik

Hvad er der sket?

07. oktober 2010 af mette48 (Slettet)

Hvad er der sket med fysikundervisningen?

Jeg oplever ofte her at eleverne har fået en opgave om et fysikemne, som de selv skal finde alle oplysningerne om. Er undervisningen i fysik blevet så dårlig at eleverne faktisk ikke undervises i faget?

Jeg går ud fra at man stadig har bøger i faget. Hvorfor bruges de ikke? Eleverne burde da kunne læse stoffet i dem. Da de fleste bøger er skrevet af de samme forfattere som tidligere, ved jeg af erfaring at de burde være til at forstå for elever med normal læseevne, men de skal læses, ikke skimmes.Er det praktiske arbejde, forsøgene, ved at forsvinde ud af fysikundervisningen, så den faglige metode ikke prioriteres mere?

Jeg vil gerne høre din mening om dette. Husk at angive dit nivau sammen med dine erfaringer.

X-fysiklærer på eftreløn.


Brugbart svar (1)

Svar #1
07. oktober 2010 af Jonpalsmar (Slettet)

Hej Mette

Ja det er jo meget relevant for mig lige pt. da jeg selv er i gang med 3. år på Fysik-matematik linien på Øregård Gymnasium. Jeg vil starte med at understrege at hvis man rent faktisk hører efter i timerne, så skulle det OVERHOVEDET ikke være et problem at lave sine afleveringer uden anden hjælp end sin fysikbog. På den anden side mener jeg ikke det er forkert at betraget studieportalen som en ekstra opslagsbog(dog ikke en facitliste!). Jeg kan sådan set ikke se forskellen på at gå ned på biblioteket og låne en fysikbog, frem for at spørge ind til folk med indgående kendskab til fagene(det at opsøge ekstra viden er en dyd, ikke en synd).

På den anden side vil jeg godt erklære mig enig i, at studerende generelt læser mindre på lektierne og tager timerne mindre seriøst - der er simpelthen sket et holdningsskifte indenfor undervisningssystemet. Eleverne har fået et mere afslappet forhold til timerne, forsøgene og lektierne(for hvorfor skulle man høre efter når man kan spørge folk på studieportalen om svaret?).

Mht. til det du skriver om opgaver hvor eleverne selv skal finde oplysningerne, så ER der sket en ændring i den form hvormed man bliver undervist nu til dags. Det er nemlig holdningen fra Undervisningsministeriet, at eleverne bedre kan sætte sig ind i stoffet hvis de selv har været nødt til at lede i bøger, på nettet eller på biblioteket efter oplysningerne i stedet for at få det smækket lige i masken af læreren. Derfor er der kommet mange af den slags opgaver i den "moderne skole".

/Jon


Brugbart svar (0)

Svar #2
12. oktober 2010 af mormordk (Slettet)

Hej Mette.

Jeg for også Fysik på A, og føler ikke det er et problem. Derimod tror jeg at nogle har det med fysik, som jeg en sjælen gang eller 2 har det med matematik, hvor man bare ikke kan få det til at passe sammen. Det er derfor, som Jon siger, rart at høre om andres meninger, problemet er så når det bliver til afskrivning. Men har man en lærer som man ikke forstår, fordi læreren har et meget specielt sprogbrug enter for mange fag udtryk, eller ikke udtrykker sig klart, kan det været rart at høre hvordan andre vil forklarer det.


Svar #3
13. oktober 2010 af mette48 (Slettet)

Jeg tænkte egentlig slet ikke på elevernes brug af studieportalen, da jeg skrav mit indlæg her (#0).

Jeg har bare prøvet at finde ud af, hvad der sker i faget ude på skoler og gymnasier og hvilke ændringer undervisningsministeriet har lavet i de seneste år. At min nysgerrighed så er udløst af, hvad jeg læser her er en anden ting. Det vender jeg tilbage til om lidt.

Da jeg kom her i starten, var der mange, som gerne ville have synopser/stikord til eksamensemner. Fint, det kan hjælpe en god men usikker elev. En der ikke kan stoffet får ikke det store udbytte af det.

Nu ser jeg flere og flere, der skal skrive rapport om et emne, som de intet ved om. Mine elever har altid skrevet deres rapporten ud fra et eller flere forsøg, som de havde lavet. Disse rapporter har kunnet inddrages i eksiminationen og eleverne har derved kunnet undgå de laveste karaktere.

Er gennemgangen blevet erstattet af eleverne skal søge skrivtligt materiale om emnerne?

Undervisningsministeren har udtalt at eleverne selv skal arbejde med stoffet. Jeg er enig, men formen bør være en anden. Gør etfaringer ud fra øvelser/forsøg, som eleverne selvlaver. Se selv sammenhængene i tingene. Og her mener jeg se øjnene og indse derudfra.

et eks er Ohms lov

Lav en opstilling med en modstandskasse (variabel modstand), et ampmeter og et volt meter. Lav en serie aflæsninger, sammenlign resultaterne.

Når man har lært at arbejde systematisk, er det ikke svært at finde frem til sammenhængen. Hov lært, den for for læring fås ikke fra en bog.

Jeg ser mange søge hjælp på nettet, bk.a. på studieportalen. Hvad lærer I af det?

Det er et oprigtig ment spørgsmål. Lærer i mere taktik på nettet end I lærer fysik. Hvad lærer I ellers?

Hvis jeg syntes det var helt forkert at søge og få hjælp på nettet, kom jeg ikke her. På studieportalen er I selv ansvarlige for at I lærer fagene og ikke spilder jeres og andres tid med afskrift m.m.


Brugbart svar (1)

Svar #4
18. oktober 2010 af mormordk (Slettet)

Det med forsøgene er meget forskelligt fra sted til sted...

Selv laver vi ikke så mange forsøg, men får hovedsagligt, en mængde data, og beskrivelse. Men det sker da en gang eller 2. Men vi var til årsprøve her sidste år og der tog vi mange af de forsøg op som vi lavede i NV da vi kun havde haft fysik i et halvt år.

Men forsøg er ikke det vi mest bruger men den teoretiske del ligger vores lære meget vægt på.


Skriv et svar til: Hvad er der sket?

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.