Tysk
Hjælp til rettelse og oversættelse af tysk stil!!!
Interessante Klassenreisen
Sarahs Klassereise in Berlin
Hej Sarah,
Det lyder dejligt at du har været så mange spændende steder, jeg har set på dine billeder hvor det ser ud til at du har det sjovt med din klasse. Jeg har også læst du har været på Alexanderplatz, som lyder til at være sjovt at man kan komme oppe på et tårn og se et storslået panorama i Berlin. Det må være en god oplevelse at nyde den gode udsigt deroppe fra. Så siger du også at i har været på Brandenburger Tor, som jeg har læst meget om på internettet. Det må være fedt at se, da det er meget berømt. I har også været på Rigsdagen, hvor der var en kuppel af glas, hvor man kan se stjernerne om aftenen. Om aftenen har i oplevet den tyske natteliv i storbyen Berlin .Det lyder fedt at de hører Hip hop og House musik på barer og diskoteker. På billederne kan man se at Berlin er et flot sted, især den Olympiastadion.
Mine klassereise
For to måneder siden var jeg på tur med min klasse til Frankrig det var en meget hyggelig tur. Vi kom om aftenen så vi fik set meget af belysningen i byen og det var meget flot syn. Vi har set mange interessante steder f. eks. Eifeltårnet og det var bare noget jeg ikke havde set førhen.. men det var så også det jeg bedst kunne lide. Vi havde også været på forskellige restauranter, og nyde den franske vin. Disneyland var meget hyggelig, men det var mere til familier med små børn, så vi kedede os lidt.
Vi havde brugt mange penge i Frankrig men det var nok også pengene værd. Vi fik ikke set nattelivet i Frankrig, men det var nok li meget for jeg har fået nok af det her i landet. Men Frankrig var et meget flot og interessant land og jeg vil nok tage derhen igen senere i mit liv, for at shoppe for Frankrig er modens mekka hvor man kan få alle de dyre mærker, til gode priser.
Svar #2
19. november 2010 af Thugz (Slettet)
Oversættelse til tysk og rettelse af kommaer eller stavefejl. plzz hjælp
Svar #3
19. november 2010 af Stygotius (Slettet)
Du har ikke fremlagt dit eget forslag til en løsning.
Skriv et svar til: Hjælp til rettelse og oversættelse af tysk stil!!!
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
