Almen studieforberedelse (AT)

AT HJÆLP - HASTER! HASTER! HAASTER!!

24. marts 2011 af Gitse (Slettet)

Hej,

Jeg skal skrive om De Unge Mødre i fagene dansk og samfundsfag. Under samf vil jeg tage nogle statistrikker, etc. men jeg aner ikke hvad jeg skal lave dansk - altså hvad skal jeg analysere? hvordan? skal det være en episode? og hvilken analyse model er der, dér?

På forhånd tak!

Har virrkelig brug for hjælp!!!! please 


Brugbart svar (1)

Svar #1
24. marts 2011 af ping317 (Slettet)

 Har aldrig skrevet at i dansk, så dette er måske helt ved siden af, men kunne du ikke lave en film analyse af en udsendelse?


Brugbart svar (1)

Svar #2
24. marts 2011 af ping317 (Slettet)

Forresten, når du skriver i samfundsfag, husk at sociologi også hører under, det kunne blive aktuelt i dette emne.


Svar #3
24. marts 2011 af Gitse (Slettet)

 Jeg har tænkt mig at bruge Giddens og en anden socilog - traditionerne er brudt, etc. Men, mit problem er under dansk - jeg aner ikke hvad jeg skal gøre - og hvad det er jeg skal analysee??


Svar #4
24. marts 2011 af Gitse (Slettet)

 Hvad handler kommunikationsmodel om?


Brugbart svar (1)

Svar #5
25. marts 2011 af ping317 (Slettet)

 øhhm, filmanalysemoddel kan findes her 

http://docs.google.com/viewer?a=v&q=cache:yFDb6KnJMTsJ:www.fa.is/deildir/Danska/dan_313/Film%2520analyse.doc+filmanalyse&hl=da&gl=dk&pid=bl&srcid=ADGEEShmnyVMSw1AFLeShLs3J5EC8eLk5VP3JKIQn10jDxMJKMsmQmk9mAal2XkzmcC41n_SDO_DUkEKSPVKPW3y8HJD59nQ-Skcc9KtUz8nciQo6xXsgQVgbsOPyfflaO-gcnUNyZB1&sig=AHIEtbT9XYTUnqqrI8MfaI9BtqKaoUOPtA

men er sikker på din lærer har givet dig en bedre.. 

Med hensyn til kommunikationsmodel, google er din ven :) her: www.vufintern.dk/danklk/Materiale1/kommunikationsmodel.htm

Hvis det er til en synopsis: Jeg ved ikke hvordan i gør det, men så vidt jeg ved kan en synopsis ændres med tiden, sålænge du nævner det først ved fremlæggelsen, så ikke lade det stresse dig, den første indlevering er bare en formalitet, selvfølgelig er det bedst ikke at gøre det, men de må på den anden side heller ikke trække dig ned for at gøre det

cheers


Skriv et svar til: AT HJÆLP - HASTER! HASTER! HAASTER!!

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.