Matematik

male gavl pris

08. november kl. 22:15 af shain - Niveau: 9. klasse
spørgsmål 8. lyder Hvor meget vil det koste at male gavlen?

forbrug xa. 0,25 kg pr. m2
10 kg pris 244 kr.

Giver ikke lige mening for mig.

Har fået arealet af favl til 6,4 m2

Skal jeg gange 6,4 m2 med 0,25 ?


Svar #1
08. november kl. 22:15 af shain

billede

Svar #2
08. november kl. 22:18 af shain

billede

Vedhæftet fil:Skærmbillede (1463).png

Brugbart svar (1)

Svar #3
08. november kl. 22:44 af Pedersem


Svar #4
08. november kl. 22:46 af shain

Mange tak

Brugbart svar (0)

Svar #5
08. november kl. 22:48 af MentorMath

PS. Rettelse.. Kan se, at der er en anden der lige har svaret på det også. Jeg havde ikke lige set at du havde lavet en fejl i bestemmelsen af gavlens areal :)


Svar #6
08. november kl. 22:53 af shain

Gavlen er det den trekantede form?

Brugbart svar (0)

Svar #7
08. november kl. 22:55 af Pedersem

Det er det hele. Både trekanten og firkanten

Svar #8
08. november kl. 22:56 af shain

ok tak

Brugbart svar (0)

Svar #9
08. november kl. 23:00 af StoreNord

3-kanten hedder "gavlspidsen".


Svar #10
09. november kl. 12:43 af shain

Prisen for at male gavlen.

Er det korrekt 24 m2/0,25 kg/m2* 24,4= 2345 kr

10 kg = 244 kr
1 kg = 24,4 kr

Skriv et svar til: male gavl pris

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.