Dansk
bruger id
heeeij.
Jeg vil gerne forbedre mit læsehastighed og stavning. Jeg har fundet en hjemmeside, som hedder digitalretstavning, men man skal bruge uni-login eller bruger id og jeg har ingen af delene.
Er der nogen der har en bruger-id eller uni-login jeg kan bruge?
Pleaseee hjælp.
på forhånd tak.
I kan eventuelt sende det, som besked hvis i ikke synes andre skulle vide det.
Svar #1
25. maj 2011 af Nilletøz (Slettet)
læsehastighed træner du ved at læse. Nu og da kan du i enkelte afsnit tvinge dig selv til at læse hurtigere - ikke for længe af gangen! Det vil i de fleste øge din læsehastighed midlertidigt og på længere sigt, hvis du gør det jævnligt, øge den permanent :) Stavning kommer gerne jo mere man læser ^^
Svar #3
26. maj 2011 af powerfull499 (Slettet)
Nilletøz har fat i det rigtige. Man læser 20% langsommere på skærm, og du får derfor ikke lige så meget ud af at læse på skærm, som du gør på papir. Du kan evt. begynde at anvende et fartkort, hvor du dækker teksten du allerede har læst, sådan du undgår 'tilbagespring' i teksten.
Søg evt. på google efter forskellige råd:
Skriv et svar til: bruger id
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
