Biologi

Bestemmelse af blodtype - Hjælp!

07. januar 2012 af Rainboww (Slettet) - Niveau: B-niveau

Er der nogen der kan hjælpe mig, med en besvarelse af disse spørgsmål?


- Forklar, hvorfor blod fra en rhesus positiv agglutinerer i Anti-D feltet 

- Kortene er ifølge fabrikanten kvalitetsmæssigt identiske med kort til klinisk brug, men  de er ikke gyldige til klinisk brug? Hvorfor ikke?

- Hvis der ved en blodtransfusion sker agglutinering på grund af uoverensstemmelse mellem blodtyperne, er det så normalt donors blodlegemer eller der det modtagerens blodlegemer, der klumper sammen i modtagerens blodkar?

- Hvorfor klumper modtagerens blodlegemer ikke sammen?

- Kan en mand med blodtype 0,rh- udelukkes som far til et A, rh+ barn?

- Kan han udelukkes som far til et AB,rh- barn ?

- Hvorfor kan det være et problem for Rhesus-negative kvinder at blive gravid med en Rhesus-positivt foster?

 

Takker på forhånd! :-)


Svar #1
07. januar 2012 af Rainboww (Slettet)

Er der ingen der kan hjælpe? :-(


Svar #2
08. januar 2012 af Rainboww (Slettet)

Mangler virkelig hjælp! Anyone? :-(


Brugbart svar (1)

Svar #3
08. januar 2012 af Mar27 (Slettet)

Okay, jeg kan ikke lige svare på alle spørgsmålene da det er laaang tid siden jeg havde om blodtyperne..

Det agglutinerer da Anti-D feltet består af rhesus antistoffer, hvilket betyder at når antistofferne kommer i kontakt med antigenerne fra en rhesus positiv person vil blodet agglutinere.

Og spørgsmål 2, 3 og 4 aner jeg ikke.

En mand med blodtype 0 og rh- kan godt være far til barn med A rh+, da A er dominant i forhold til 0 og rh+ er dominant i forhold til rh-. Derimod kan han ikke være far til et AB barn, da det betyder at barnet skal have fået enten A eller B fra far, men det kan han ikke give da han er 00, da 0 er recessiv.

Det kan være et problem for Rhesus negative kvinder at blive gravide med rhesus prositivt barn, da der i livmoderen kan ske små skader på blodkar således at barnets blod blander sig med moderens. Når det sker vil moderen begynde at danne antistoffer mod rhesus egenskaben og disse antistoffer kan trænge gennem moderkagen og komme ind i barnets blodkredsløb. Ofte er mængden af antistoffet på dette tidspunkt ikke stor nok til at kunne skade barnet, men fordi antistofferne bibeholdes i moderens blod, vil mængden forøges hvis kvinden bliver gravid med endnu et rhesus positivt barn, det kan resultere i en dødsfødsel, fordi barnets blod vil agglutinere.


Skriv et svar til: Bestemmelse af blodtype - Hjælp!

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.