Fysik
Mystisk resultat om månen
Er månens størrelse designet af en eller anden overnaturlig kraft siden den lige præcis passer hen over solskiven ved solformørkelse? Hvad er årsagen til fænomenet?
Tak på forhånd.
Svar #1
10. marts 2012 af Andersen11 (Slettet)
Nej, det er et tilfælde. Det er jo heller ikke lige præcist hver gang. Ved nogle formørkelser er Månens tilsyneladende diameter lidt mindre end Solens tilsyneladende diameter (ringformet solformørkelse), og ved andre formørkelser er den lidt større.
Svar #2
10. marts 2012 af a,bay (Slettet)
Månen har i øvrigt heller ikke altid passet hen over solen, og vil heller ikke gøre det i fremtiden. Månens afstand til Jorden er ikke fast, men øges derimod hele tiden.
Svar #5
11. marts 2012 af Andersen11 (Slettet)
#4
Årsagen skyldes, at Månen ikke bevæger sig i en cirkelformet bevægelse. Tyngdekræfterne på Månen fra Solen og de øvrige planeter giver anledning til afvigelser fra den ellipse bevægelse, som Månen skulle bevæge sig i omkring Jordens massemidtpunkt, hvis der kun var tale om Jord-Måne systemet.
Skriv et svar til: Mystisk resultat om månen
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
