Matematik

Statestik opgave

02. december 2012 af turok (Slettet) - Niveau: A-niveau

Hej, mangler  hjælp  til 2 opgaver, håber i kan hjælpe.

 

Opgave 1:

Gennem en lang årrække har man erfaring for, at der i gennemsnit opstår 150 brande i beboel-sesejendomme i Danmark pr. år. Argumenter for den valgte models forudsætninger og bestem derefter sandsynligheden for, at der i et år opstår flere end 160 brande.

 

Opgave 2: 

Ud af 20.000 beboere i Vejle er der 5.000, der har kæledyr. Bestem sandsynligheden for, at der i en stikprøve på 200 beboere er mindst 75, der holder kæledyr.

 

 


Brugbart svar (0)

Svar #1
02. december 2012 af peter lind

1. Der er jo ikke opgivet nogen model. Da antal brande for små tider er proportional med tiden vil jeg antage en poisson fordeling.

2, Det er en hypergeometisk fordeling, som ikke kan beregnes med så mange indblandet. Jeg vil tilnærme med en normalfordeling. Spredning skal være spredningen for en hypergeometrisk fordeling eller alternativt svarend til at man havde en binomialfordeling


Skriv et svar til: Statestik opgave

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.