Matematik
Giv jeres bedste råd!
Hvordan kan blive bedre når jeg ikke ved så om matematik?
Svar #1
15. februar 2013 af NejTilSvampe
Jeg pjækkede meget i folkeskolen. Så da jeg startede i gymnasiet på HTX, havde jeg aldrig set en ligning. Det er vist unødvendigt at sige; jeg var meget bagude. Den første terminsprøve i 1.g fik jeg 00 i matematik.
Men jeg fandt en side i vores matematikbog hvor alle algebra reglerne stod. Jeg kopierede den side, og satte den som min skrivebordsbaggrund på min computer. Hver gang jeg gik i stå i en opgave, studerede jeg den side indtil jeg fik svaret. Efter hånden kiggede jeg mindre og mindre på siden og alt blev bare intuitivt for mig.
Til årsprøven i 1.g fik jeg 12, og jeg har aldrig fået andet siden i matematik på A-niveau. Og lad mig tilføje dette; jeg gjorde ingen særlig indsats! Alligevel lykkedes det mig at gå fra 00 til 12 på under et halvt år.
Så mit råd ville være, lær algebra reglerne ud og ind. Med en fuldendt forståelse af de fundamentale regler, bliver alt det mere avancerede - intuitivt.
Jeg læser til ingeniør nu, og jeg gør stadig brug af de basale regler, som jeg kunne læse på min skrivebordsbaggrund, til hverdag.
Svar #3
15. februar 2013 af Andersen11 (Slettet)
Se din anden tråd https://www.studieportalen.dk/Forums/Thread.aspx?id=1304920 . Der er ingen grund til at køre det i flere tråde.
Svar #4
15. februar 2013 af anonym357 (Slettet)
OK har fattet det hvorfor gentager du andre, hvis du har set min anden indlæg hvor mette skrev det samme
Svar #5
15. februar 2013 af Andersen11 (Slettet)
#4
For at gøre det klart for andre, at den samme diskussion køre i en anden tråd, så de ikke skal spilde deres tid med at skrive, hvad andre måske allerede har skrevet i en anden tråd.
Sæt dig ind i betingelserne for at bruge Studieportalen, før du begynder at bruge den.
Svar #6
15. februar 2013 af anonym357 (Slettet)
Jeg gjorde det for at få hurtig svar ps er ny så er det klart at jeg ikke aner at man ikke måtte
Svar #7
15. februar 2013 af Andersen11 (Slettet)
#6
Du bør da læse betingelserne igennem, inden du går i gang med at bruge Portalen. Når du opretter et indlæg, accepterer du jo disse betingelser.
Svar #8
15. februar 2013 af NejTilSvampe
#6 - nåååååååååååååhh, jammen så er det jo iorden....
For det at DU får et hurtigt svar, er det eneste der tæller. Selv hvis det betyder at resten af studieportalens brugere får deres svar langsommere.
Så længe du er tilfreds...
Drop de dårlige undskyldninger, og tag imod din rettelse med ydmyghed.
Svar #9
16. februar 2013 af anonym357 (Slettet)
hvad sker der for jer?
Svar #10
16. februar 2013 af anonym357 (Slettet)
Hvorfor bliver i så sur så lad dog være med at svare mine indlæg
Svar #11
16. februar 2013 af anonym357 (Slettet)
Skriv et svar til: Giv jeres bedste råd!
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
