Generelt

Hjælpemidler under eksaminationen

29. maj 2006 af vag (Slettet)
Der har i den seneste tid gået en del rygter og debatter omkring hvilke hjælpemidler det egentligt er tilladt at have med til forberedelse og eksaminationen.

Alle på Viborg Amtsgymnasium modtog for få dage siden et brev fra Rektor, hvori der bla. står følgende:

"Mit ærinde med dette brev er, at skabe klarhed om eksaminandens rettigheder ved brug af hjælpemidler i forberedelsen såvel som eksaminationen til årets eksaminer".

"...det er tilladt at bruge alle hjælpemidler i både FORBEREDELSE og EKSAMINATION - dog gælder begrænsningen af hjælpemidler som givet i fagbilagene stadigvæk", f.eks. reglen om, at der i forberedelsen til eksamen i mundtlig tysk IKKE må benyttes ordbøger.

"Det betyder for dig som eksaminand, at du må benytte dig af både notater, der ikke er gjort i forberedelsen, computer osv. i både forberedelsen og under eksaminationen".

Konklusionen er altså, at alle notater som er gjort hjemmefra må medbringes også under eksaminationen. HUSK denne hjælp!

Brugbart svar (0)

Svar #1
29. maj 2006 af troldentrolle (Slettet)

ok.. der blev jeg da lidt overrasket :D

mange tak for det.

syntes bare altid jeg har fået at vide at man ikke må medbringe hjemmebragte notater til eksaminationen.
men ok, MANGE TAK FOR DET

Brugbart svar (0)

Svar #2
29. maj 2006 af Draagslag (Slettet)

#0

Perfekt. Jeg troede kun man måtte tage det papir med, man havde udarbejdet under forberedelsen.

Brugbart svar (0)

Svar #3
30. maj 2006 af Deschain (Slettet)

#0
Gælder dette for alle fag og alle klassetrin i gymnasiet?

Brugbart svar (0)

Svar #4
30. maj 2006 af rizza (Slettet)

vi må ikke på vores gymnasie

Brugbart svar (0)

Svar #5
30. maj 2006 af Deschain (Slettet)

#4
Det kan da ikke være rigtigt, at det kun gælder på nogle gymnasier..

Kan nogen henvise til et link, hvor reglerne præcist står?

Brugbart svar (0)

Svar #6
30. maj 2006 af Draagslag (Slettet)

https://www.studieportalen.dk/forum/viewtopic.php?t=220535

Mere spceifikt

http://www.retsinfo.dk/_GETDOCM_/ACCN/B20050035105-REGL

Brugbart svar (0)

Svar #7
30. maj 2006 af Deschain (Slettet)

#6
Godt nok.. Vil gerne have et sted jeg kan henvise til, hvis en lærer begynder at brokke sig.

Brugbart svar (0)

Svar #8
30. maj 2006 af Draagslag (Slettet)

#7

Nu har jeg ikke læst alle bekendtgørelser, så inden du braser ind hos læreren og fortæller, at det må du godt, så skal du nok lige tjekke de relevante bekendtgørelser, fx matematik :D

Brugbart svar (0)

Svar #9
30. maj 2006 af Lolle3 (Slettet)

Det skrev min rektor til os alle sammen:

Undervisningsministeriet
Nyt om eksamen stx og hf
______________________________________
På baggrund af en række henvendelser vedrørende overgangen fra den
tidligere eksamensbekendtgørelse til den gældende eksamensbekendtgørelse
(nr. 351 af 19. maj 2005) henledes opmærksomheden på følgende:

Hjælpemidler
Som udgangspunkt er alle hjælpemidler (bortset fra kommunikation med
omverdenen) tilladt ved prøverne - såvel i forberedelsestiden som under
eksaminationen. En begrænsning i denne generelle tilladelse skal fremgå af
fagbilaget eller af læreplanen. Alle elever er omfattet af denne
bestemmelse.

2. prøveforsøg
Muligheden for at aflægge 2. prøveforsøg er afskaffet for elever i de 3- og
2-årige uddannelser efter reformerne af de gymnasiale uddannelser (dvs.
nuværende elever i 1.g og 1.hf); men er bevaret for øvrige
elever/kursister. For enkeltfagskursister er der ingen begrænsninger i det
tilladte antal prøveforsøg.
____________________________________


Min Old lærer skrev en kommentar til det:

Kære 3a!
Rektor har på ”Opsalg for alle” gjort opmærksom på, at de nye eksamensregler også gælder for 3g-elever. Jeg har i den anledning kontaktet fagkonsulenten og fået følgende at vide:
I må nu tage alle former for noter med ind til eksamensbordet. Eksaminationen skal stadig foregå på grundlag af rene bøger – I må altså ikke bruge jeres egne bøger som grundlag for tekstgennemgangen.
Et råd fra mig:
Lad være med at møde frem til eksamensbordet med en bunke noter hjemmefra m. h. p. under eksaminationen at sidde og finde svar frem og læse dem op. En sådan adfærd vil klart demonstrere, at I ikke helt behersker stoffet og kan bevæge jer på tværs i det uden hjælpemidler. I vil let kunne blive forvirret, hvis I ikke kan finde det ønskede sted i en fart. I vil bruge eksamenstiden til at bladre i i stedet for at indgå i en faglig samtale.
Lav i stedet et godt forarbejde hjemmefra. Lav i forberedelseslokalet nogle gode noter – stikord –, der er til at overskue. Nær tillid til jeres eget overblik og jeres evne til at indgå i en samtale, når I har lagt det frem, I har forberedt i forberedelsestiden.
Held og lykke med eksamenslæsningen og eksamenen og på gensyn!
Venlig hilsen
Kirsten

Det er et rigtig dejligt råd hun kommer med... uanset hvad man skal op i så skal man klart huske at man ikke bare skal læse op..

Brugbart svar (0)

Svar #10
30. maj 2006 af Kim Svenningsen (Slettet)

Det er meget vigtigt, at I er pinligt klar over, at I med undtagelse af nogle fremmedsprog, ikke er til prøve i højtlæsning for dværge. Det går man ud fra, at I kan i forvejen. Benyt kun notaterne fra forberedelsestiden og ikke til at læse op fra, kun som støtte for den hårdtbelastede korttidshukommelse. Koncentrer jer om at besvare opgaven, ikke om alenlange referater af læste tekster.
Hold god kontakt til læreren under hele eksaminationen. Hvis han begynder at bladre febrilsk i sine papirer og afbryde dig med spørgsmål, er der noget galt med din præstation. Lad censor skrive i fred og lad endelig være med at prøve at læse, hvad han skriver. Det kan tydeligt høres, hvis du har opmærksomheden henledt på andre ting, mens du snakker.

Brugbart svar (0)

Svar #11
30. maj 2006 af AbCdE.. (Slettet)

ej jeg tror altså ik på at man å tage noter med hjemmefra til under selve eksaminationen..

Brugbart svar (0)

Svar #12
30. maj 2006 af allan_sim

#11.
Så lad være med at tage notater med.

#10.
Her vil jeg dog sige, at en veludarbejdet disposition hjemme fra skrivebordet kan erstatte notaterne fra forberedelsen, så denne bliver en reel forberedelse. Det giver også mening i forhold til de nye fagbilag i reformgymnasiet, hvor eksamenssspørgsmålene i de fleste fag kendes på forhånd. Men kort og præcist som støtte og ikke som højtlæsning - uden tvivl :-)

Brugbart svar (0)

Svar #13
30. maj 2006 af AbCdE.. (Slettet)

jamen har i ik en specifik henvisning til at det er tilladt..

Brugbart svar (0)

Svar #14
30. maj 2006 af allan_sim

#13.
Du kunne jo eventuelt prøve at læse den tråd du befinder dig i igennem....

Brugbart svar (0)

Svar #15
30. maj 2006 af AbCdE.. (Slettet)

ja men ku ik rigtig finde noget..ka godt prøve igen

Brugbart svar (0)

Svar #16
30. maj 2006 af AbCdE.. (Slettet)

der står jo kun det her..
§ 14. Anvendelse af hjælpemidler under en prøve er tilladt, medmindre der i reglerne for de enkelte uddannelser er fastsat begrænsninger i brugen heraf, jf. dog stk. 2.

Stk. 2. Institutionen kan fastsætte begrænsning i adgangen til at anvende elektroniske hjælpemidler, herunder medbragte elektroniske hjælpemidler, hvis det er nødvendigt af kapacitetsmæssige grunde.

Brugbart svar (0)

Svar #17
30. maj 2006 af allan_sim

#15.
Der er citeret fra undervisningsministeriet i indlæg #9. Desuden er der henvist til bekendtgørelsen i #6 - her er det §14, der er relevant.

Men som flere andre har sagt, gør det ikke nogen væsentlig forskel, da det stadig trækker ned, hvis man sidder og roder i sine papirer og ikke kan frigøre sig fra notaterne ved eksaminationen.

Brugbart svar (0)

Svar #18
30. maj 2006 af AbCdE.. (Slettet)

ja det er nok bedst at man har noterne i hovedet..

Brugbart svar (0)

Svar #19
30. maj 2006 af Deschain (Slettet)

#17
Men det gør stadig en forskel i forberedelsen. Jeg har ikke været oppe i mundt mat de andre år, men skal her i juni, og jeg kan da forestille mig, at det er en fordel, hvis man slipper for at skulle overføre beviserne fra ens hjemmelavede notater til eksamensnotepapir, da det nok bliver ren afskrift.

Brugbart svar (0)

Svar #20
30. maj 2006 af allan_sim

#19.
Det var også blot ment som en advarsel, fordi flere har ytret sig på en måde, så man kunne tro, at det nu var helt i orden at bladre i adskillige minutter efter noter under eksaminationen - det er det ikke :-)

Hvad angår matematik:

Jeg vil fraråde en disposition hvor hele beviser står på, da du ikke kan bruge den til meget under eksaminationen. Det vil tage for lang tid at finde rundt i og vil trække ned i indtrykket, da du så vil støtte dig for meget til noterne.

Forrige 1 2 Næste

Der er 26 svar til dette spørgsmål. Der vises 20 svar per side. Spørgsmålet kan besvares på den sidste side. Klik her for at gå til den sidste side.