Matematik

Problem

03. november 2006 af Fassos (Slettet)
Er der nogen herinde der er rigtig god til matematik??

Brugbart svar (0)

Svar #1
03. november 2006 af Hindsborg (Slettet)

Hvad er dit problem?
Er sikker på mange gerne vil hjælpe, men ta' og læg ud med at forklare hva der er los :-)

Svar #2
03. november 2006 af Fassos (Slettet)

Problemet er de der polynomium

Svar #3
03. november 2006 af Fassos (Slettet)

hjælp

Brugbart svar (0)

Svar #4
03. november 2006 af dnadan (Slettet)

#2
Hvad er problemer med et polynomium... du bliver altså nødt til at skrive et konkret problem, så er det meget lettere at hjælpe dig!

Brugbart svar (0)

Svar #5
04. november 2006 af Wikzo (Slettet)

... og hvis du ikke ved, hvad ordet betyder, er en formelsamling, Google eller Wikipedia.org godt at bruge :)

Brugbart svar (0)

Svar #6
22. april 2014 af Kristianstudenten (Slettet)

Hejsa alle skønne mennesker! Jeg sidder og sveder over opgavearket omhandlende "markus svømmetræning,gustavshøjde og gustavs klasselokale mm.". Jeg er lidt stuck ved et par opgaver og ville virkelig sætte pris på hvis nogle kunne forklare mig på et ikke specielt matematisk sprog, hvordan jeg løser dem:D Jeg har valgt at omformulere opgaverne. Opgaverne hedder som følgende:

1. Hvordan tegner jeg grafen for f (x)=1/3x+11 500 i evt., geogebra? Plumber jeg det bare ind?

2. Har ret så meget brug for hjælp, til en opgave hvor jeg skal fremstille en tegning af en skitse hvor forholdet mellem længdemålene passer. Synes den er lidt tricky, ville være super hvis i lige kunne forklare. (Vedhæfter lige billede af skitse 1, som jeg skal tegne i det rigtige forhold med målene, samt skitse 2 som er en anden side af klasselokalet).

Hvis nogen kunne hjælpe mig med disse ville det være mega dejligt, håber at få lidt svar i dag:D

Vedhæftet fil:gustavs klasse.jpg

Skriv et svar til: Problem

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.