Tysk

Tysk eventyr: Snehvide, en 'den'?

15. december 2007 af Deseado (Slettet)
I det originale eventyr af Brødrene Grimm, Snehvide, på tysk omtales Snehvide som en 'den' (es) Mens Stedmoderen omtales som hun (sie). Er der nogen der ved hvorfor? Er der mon en grund til det? Jeg kan ikke lige komme på en, derfor spørger jeg jer..

Brugbart svar (0)

Svar #1
15. december 2007 af Sherwood (Slettet)

Hvad hedder Snehvide på tysk?

Rottkäpchen (rødhætte) er nemlig intetkøn, da endelsen "chen" er en intetkøns-endelse. Du kender den nok fra Mädchen.

Brugbart svar (0)

Svar #2
15. december 2007 af Sherwood (Slettet)

Min ordbog siger: Schneewittchen

Igen har du "chen" og forklaringen står i #1


Brugbart svar (0)

Svar #3
15. december 2007 af danielruhmann (Slettet)

#1

-chen ist eine Verniedlichung und nimmt neutrum.

Brugbart svar (0)

Svar #4
15. december 2007 af Sherwood (Slettet)

#3 Det har du ret i.

Svar #5
16. december 2007 af Deseado (Slettet)

Fandt jeg også ud af efter at have sovet på det. Men Snehvide er jo en pige.. Ved ikke om man så kan sætte hende som sie, men det lyder bare sjovt. Men ja. i har ret.

tak :)

Brugbart svar (0)

Svar #6
16. december 2007 af Sherwood (Slettet)

Det kan du ikke. "Ein Mädchen" er også en pige, men er neutrum (intet-køn) og skal altså betegnes med enten "das" eller "es". Præcist ligesom Schneewittchen.

Brugbart svar (0)

Svar #7
16. december 2007 af danielruhmann (Slettet)

#6

Forkert.

Du kan sågar indsætte "sie" i samme sætning som stedfortræder for "Das Mädchen" - (dog ikke, hvis disse sætninger er parallelle).

I alle sætningerne derefter bør du erstatte Das Mädchen med sie, da dette letter læseforståelsen. Alle ved jo, at der er tale om et femininumsvæsen. Ligeledes forholder det sig med "Das Schneewittchen".

For at sætte lidt grammatik op det, siger man:
Hvis pronomenet står meget langt væk fra substantivet eller først står i den fælgende sætning, erstattes "es" med "sie". Genus ændres altså - selvom dette ikke er grammatisk korrekt.


Et eksempel:
Eines Tages sieht er ein kleines, dunkles Mädchen, das in der Mülltonne herumwühlt, während sie sich vorsichtig herumblickt.
...
Jetzt winkte der Junge aber dem Mädchen zu. Sie beugte sich vor, dann nickte sie und begann, ihre T-Shirt auszuziehen.

Skriv et svar til: Tysk eventyr: Snehvide, en 'den'?

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.