Tysk

Seriøst problem!!

13. januar 2008 af Alkymisten (Slettet)
Sidder med et seriøst problem! :(

Det dreher sig self om tysk. Problemet er at jeg på ingen måder fatter tysk grammatik, men scorer alligevel 12-taller!???

Jeg kan bare hører når det skal være rigtigt, startede med at snakke tysk da jeg var 6! Stilene er selvfølgelige ikke fejlfrige, men det er alligevel nok til at udløse et 12-tal.. Min lærer angriber mig heletiden med grammatik, og så sidder jeg i klassen, ham der har fået 12 og fatter minus grammatik, pisse pinligt, hvad kan jeg stille op?

Brugbart svar (0)

Svar #1
13. januar 2008 af akadina (Slettet)

Med grammatik er der ikke andet at gøre end at terpe. Du er nød til at acceptere at det er en del af sprogfagene at man skal kunne forklare grammatikken.
Måske kan du blive lektiehjælp i tysk for en folkeskoleelev. Så bliver du 'tvunget' til at forklare grammatikken, det lærer man meget af. Måske det perfekte studiejob... ;D

Brugbart svar (0)

Svar #2
13. januar 2008 af danielruhmann (Slettet)

Sätte spörgsmäl ved den mäde, din lärer giver karakterer pä. Hvis du ikke forstär tysk grammatik, sä gläd dig da bare over, at du kan sälge dig selv sä godt, at läreren giver dig 12 - det er det, livet handler om...

Svar #3
13. januar 2008 af Alkymisten (Slettet)

Du påstår ligefrem at jeg fedter, for lærern! Så dybt er jeg aldrig sunket! Stiller du spørgsmål ved mine tyskfærdigheder, er jeg da villig til at uploade en tysk stil!

Mit spørgsmål er: Kan jeg klare mig igennem gymnsiet på denne måde?

Brugbart svar (0)

Svar #4
13. januar 2008 af danielruhmann (Slettet)

#3

Du siger: "Jeg mener ikke, at jeg fortjener det 12-tal, som min lærer giver mig".
Jeg siger: "Så må du nok sætte din lærers karaktergivning under en lup".

Jeg siger hverken at du fedter eller ikke kan skrive på tysk - derimod sagde jeg, at livet er et stort spil, hvor det gælder om at fremstå så godt som muligt (også selvom man ikke kan noget som helst). Svaret på dit spørgsmål er altså, at du må have en god karisma og at din lærer måske godt kan lide dig, men glæd dig over det. Det vil sikkert være en fordel for dig livet igennem.

Angående upload af dine tyske stile. Hellere end gerne.

Svar #5
13. januar 2008 af Alkymisten (Slettet)

JAmen så siger vi det Rhümann! TAk for svaret ihvertfald! Men du være venlig at svare på mit spørgsmål? :)

Mit spørgsmål er: Kan jeg klare mig igennem gymnsiet på denne måde?

Brugbart svar (1)

Svar #6
13. januar 2008 af Sherwood (Slettet)

Gymnasiets tysk undervisning er ikke på noget synderligt niveau. Jeg tror godt, at du vil kunne klare dig. Men at kunne få 12, selv om man ikke kan finde ud af grammatik er ikke noget problem!

Brugbart svar (0)

Svar #7
13. januar 2008 af danielruhmann (Slettet)

JA

Nu hvor du spiller så fornærmet, vil jeg lige indskyde, at du egentligt selv burde være i stand til at besvare dit spørgsmål.

Skriv et svar til: Seriøst problem!!

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.