Generelt

Jehovas vidner - at takke "nej" !?

10. juni 2008 af Puma07 (Slettet)
Heeey alle!

Sidste uge mødte jeg tilfældigvis to damer på gaden. I starten havde jeg ingen anelse om, hvad de ville, da de sådan set stoppede min vandring, og bare begyndte at snakke om hverdagsting. Pludselig spørger en af damerne om min holdning til gud, osv., og jeg forklarer hende, at jeg ikke er den store tilbeder, men selvfølgelig har en tro på noget "over" os.

Hun finder en bog frem, og beder mig tage den med hjem og læse i den. -> det var mit første møde, og jeg tænkte, at det nok bare var det, men nej. Hun spurgte, hvor jeg boede, og dum som jeg er, fortæller jeg hende, at vi faktisk står lige over for mit hus! :S - (ja, ærlighed er ikke altid en god ting).

Hun fortæller mig, at hun gerne vil snakke med mig, og at hun vil komme og besøge mig tirsdag - og jeg tænker, at det nok bare er noget hun siger, MEN idag ringede det på døren, og hvem står der? - Det gør hun.

Hun begynder at snakke om Gud og dommedag, og jeg ved ikke hvad. Jesus Christ ...

På trods af, at jeg ikke er interesseret, så har jeg SÅ ufattelig svært ved at fortælle hende, at jeg ikke kan bruge det til noget, og at hun egentlig spilder sin tid. Det eneste jeg fik sagt i løbet af vores "samtale" var, "ja", "okay" og "tak og i lige måde, farvel".

Nu har hun planer om at besøge mig næste uge igen - og min lektie var at læse et kapitel i bogen, og jeg tænker bare WHAT!?

Jeg ved ikke, hvad jeg skal gøre? - Jeg er nødt til snart at lukke k***** op, men hun plaprer jo hele tiden.

(Jeg ved, at jeg har begået dumheder - at lade det komme så langt - men det skal snart stoppe!)

Mit spørgsmål er sådan set bare,
Har I været i en lignende situation og i såfald, hvad gjorde/vil I gøre? :/

Nathalie

Brugbart svar (0)

Svar #1
10. juni 2008 af Occulta (Slettet)

Forslag:

Når hun dukker op i næste uge, giver du hende straks bogen tilbage og meddeler hende, at nu har du kigget på det, og det er helt sikkert IKKE noget for dig. "Tak, men nej tak!"

Er det ikke nok, kan man altid ringe til deres lokale hovedkontor og på det stærkeste frabede sig yderligere kontakt.

Brugbart svar (0)

Svar #2
10. juni 2008 af Occulta (Slettet)

PS: Husk at hun tror, hun er ved at redde dig fra at tilbringe evigheden i brændende ild sammen med alle os andre syndere. Det er jo sådan set en ret pæn intention :-)

Brugbart svar (0)

Svar #3
10. juni 2008 af SomeOneMore (Slettet)

Når de spørger om jeg vil have noget materiale e.l. plejer jeg at sige ja tak, så meget som muligt - det luner godt i pejsen/brændovnen. Så plejer de sjovt nok at gå deres vej.

Brugbart svar (0)

Svar #4
10. juni 2008 af Molle (Slettet)

Sæt en stor, fed "Jeg er bloddonor"-plakat op på døren, og sats på at hun så holder sig væk. Måske kan du undgå den direkte konfrontation på den måde. Hvis hun alligevel dukker op, må du følge nogle af ovenstående spørgsmål.

Brugbart svar (0)

Svar #5
10. juni 2008 af Molle (Slettet)

..."ovenstående råd", skulle der have stået.

Svar #6
10. juni 2008 af Puma07 (Slettet)

#1 - tak, og det er VIRKELIG OGSÅ det jeg gerne vil - men kan ikke finde ud af at sige "nej tak" - det lyder altid så uhøfligt :S

#3 - haha, hvor uforskammet :p

#4 - HAHA, den må jeg tænke over (:

Brugbart svar (0)

Svar #7
10. juni 2008 af Kokosmarie (Slettet)

Hvis jeg var i din situation ville jeg elske at provokere hende lidt og udfordre nogle af hendes forstokkede meninger og forestillinger om livet. Det har jeg altid haft lyst til. Selvom det selvfølgelig er ret usandsynligt, at man får hende til flytte sig en millimeter.

Svar #8
11. juni 2008 af Puma07 (Slettet)

#7 - Ja, jeg har også overvejet en diskussion i håb om, at hun vil flygte :S

Brugbart svar (0)

Svar #9
11. juni 2008 af Sherwood (Slettet)

#8 Når hun nu kommer igen, så spørg hende lige hvorfor dommedag endnu ikke har været her? Det havde de lovet, men det er ikke sket. Hvorfor?

Svar #10
11. juni 2008 af Puma07 (Slettet)

#9 - hun snakkede om, at dommedag først er på vej nu :S ?

Brugbart svar (0)

Svar #11
11. juni 2008 af M-ria (Slettet)

Som lille fik jeg lov at åbne døren og sige, at mine forældre ikke var hjemme - de "forgreb" sig dog ikke på små piger... ;)

Men for ikke ret lang tid siden mødte jeg en dame ved et busstoppested. Hun kom selvfølgelig hen og snakkede, og det lyste langt væk, at hun var Jehovas vidne. Så jeg så min chance til - på neutral grund - at starte en diskussion. Og jeg siger jer det var underholdende :D
Holdt selvfølgelig en høflig maske, men var ikke bange for at stille uindpakkede spørgsmål. Jeg tror ikke på en religion (nej, jeg er ikke ateist og nej, jeg er ikke ikke-troende), men hælder generelt til de naturvidenskabelige facts. Så da hun begyndte, at forsvare sin tro med, at der var beviser på den i naturvidenskaben, og brugte eksemplet "evigt liv" - "cellerne er skabt til at forny sig igen og igen og..." var jeg virkelig ved at flække, og blev heldigvis reddet af min bus, som hun "desværre" IKKE skulle med .. :P


Men nok om mig... De er altså ikke galninge - de gør det i en god mening, så de respekterer nok et "nej tak" - hvilket jeg godt nok ville råde dig til at mande dig op til, da det helt sikkert ikke er sidste gang du får brug for det.. ;)

Brugbart svar (0)

Svar #12
12. juni 2008 af Sommerflue (Slettet)

NU MÅ DU HOLDE OP ? LOOL!!!!!!!!!
Har du fået lektier for af en Jehovas vidne?
Sig du bare til hende, at hun aldrig skal komme tilbage, fordi du er satanist. Hvis det ikke hjælper, så tag haveslangen i brug..

Svar #13
12. juni 2008 af Puma07 (Slettet)

#12 + 13 - haha griner! :D

- jamen I råder mig allesammen til at sige "nej tak", men det finder jeg absolut svært :S - jeg tror, at jeg vælger at gå under jorden :p

Brugbart svar (0)

Svar #14
12. juni 2008 af blackduck (Slettet)

#13

Jeg har lidt svært ved at sætte mig ind i det, da jeg aldrig har haft de store problemer med at sige nej til sådan noget. Men hvis du kun er 16 år, bor du så ikke sammen med nogen? Kan du ikke få dine forældre eller søskende til at afvise hende?


Brugbart svar (0)

Svar #15
12. juni 2008 af Sommerflue (Slettet)

Hvis du ikke siger NEJ slipper du aldrig, aldrig af med dem. Jeg taler af erfaring. De er sindssyge.
Tag det som et skridt på vejen til at lære at fortælle verden ærligt om dine grænser.

Svar #16
12. juni 2008 af Puma07 (Slettet)

aaaaaargh ja! Jeg er NØDT til at sige nej ...

Får mig mor til det! haha (:
- hvad hvis jeg lader vær med at åbne døren? Tror I så, at de kommer igen? :S

Svar #17
12. juni 2008 af Puma07 (Slettet)

min *

Brugbart svar (0)

Svar #18
12. juni 2008 af Sommerflue (Slettet)

#16
JA! De kommer igen...De kommer igen...De kommer igen...De kommer igen...De kommer igen...De kommer igen...De kommer igen...De kommer igen...De kommer igen...De kommer igen...De kommer igen...De kommer igen...De kommer igen...De kommer igen...De kommer igen...De kommer igen...
Tag dem som en joke, og jag dem bort ved at gå psykisk over gevind! Du må se om dit store skuspiltalent kan folde sig ud.. Sig at du glæder dig til dommedag, for så slipper du for at se dem igen. Eller bed dem om ALDRIG at komme igen, fordi de virker forstyrrende på din karma, eller din aura.
Når nogen er sindssyg over for dig, og grænseoverskridende i DEN grad, så skal du stoppe med at være pæn pige, og være GRÆNSEOVERSKRIDENDE over for dem, så de synes at du er væmmelig, og aldrig kommer igen.
Tag dem som karikaturer i en bog.

Svar #19
13. juni 2008 af Puma07 (Slettet)

#18 - argh, det lyder så ... nemt? - men af en eller anden grund har jeg aldrig lært at snakke sådan til folk! :o ...
Men tror jeg får brug for det, så Jehovas vidner er vel en god start :p

Brugbart svar (0)

Svar #20
13. juni 2008 af Esbenps

#18
Jehovas vidner har en meget anderledes måde at leve livet på end andre. Jeg synes alligevel, det er meget forkert at "tage dem som en joke" og begynde at drille dem. De har faktisk intet overhovedet gjort mod Puma07 andet end at forsøge at "redde ham fra det onde".
Bare fordi folk har en komplet anderledes ideologi - som man selv synes er latterlig - så giver det ikke en ret til at behandle dem sådan.

Jeg er selv helt enig med ideen foreslået i #1: Sig, at du har læst kapitlet og har besluttet, at det helt sikkert IKKE er noget for dig. Insister på dette, hvis hun prøver at prakke dig endnu et kapitel på.
Hun har jo faktisk været høflig, så vidt jeg har forstået. Derfor fortjener hun også at blive behandlet ordentligt.

Jeg har alt imod Jehovas vidners ideer og målsætninger, men hvis du en dag skulle banke på min dør, så ville jeg alligevel bare høfligt sige, at jeg ikke er interesseret.
Der er heller ikke noget i vejen for at tage en seriøs diskussion med dem om, hvorvidt Jehovas vidner er den rigtige vej at tage. Man skal bare foreberede sig på, at de ikke giver sig...

Forrige 1 2 3 Næste

Der er 45 svar til dette spørgsmål. Der vises 20 svar per side. Spørgsmålet kan besvares på den sidste side. Klik her for at gå til den sidste side.