Matematik
Matematik
Hej, jeg går i 10 klasse på vuc, og skal i gang med mit selvvalgt matematik projekt, jeg har valgt ægypten.
Mit emne er: Rejsen til Ægypten
Og mit problemstillinger er:
Hvad koster rejsen?
Penge på rejsen: Valuta
Landet: Målestoksforhold
Befolkningen og befolkningstilvækst
Pyramiderne
Overflade og Rumfang
Hvad kan jeg evt lave i denne projekt? Er der en der vil hjælpe mig med denne opgave?
Jeg kunne tænke mig, at lave pyramider med kartoner, måske ligninger? Er der nogen der har gode foreslag, eller en god løsning til dette opgave? Please, svar mig..
Svar #1
01. maj 2009 af Reddie3gWorker (Slettet)
Hvilket niveau er det på? Og hvor stort er projektets omfang?
Til at svare på "Hvad koster rejsen?" kunne du som du selv nævner lave nogle valutaudregninger. Du kunne også lave nogle udregninger med hvad det koster at leve i Egypten i forhold til Danmark (jeg går ud fra det er billigere). Du kunne så fx antage at du på rejsen skulle bo hos venner/familie (gratis). Så kunne du se på hvor lang tid du skulle bo der, før rejsen var "tjent ind".
Til det med målestoksforhold kunne du også se på pyramider. Eksempel: finde et billede af en mand foran en pyramide. Du kan så finde en omregningsfaktor(idet du giver en passende værdi til mandens højde), antage at alle sten er lige store, finde antal sten i bundlinien, finde højden, og dermed udregne hvor mange sten der er i en pyramide (hvis du antager at pyramiden er hul.
Jeg ved ikke om det kan bruges, men det er da et bud. Held og lykke med opgaven.
Svar #2
01. maj 2009 af MN-P (Slettet)
Hvad koster rejsen?
Find tilbud på færdigpakket rejse på nettet
Find priser for hotelophold med eller uden kost
Find priser for flyrejsen alene
Sammenligt priserne for fly og hotel med prisen for den færdigpakkede tur.
Inddrag lokale priser, som omregnes til danske priser
Målestoksforhold
Skaf et turistkort over det område du vil se nærmere på.
Lav en kort rute med seværdigheder. Brug målestoksforholdet til at beregne afstandende mellem seværdighederne
Geometri (perspektiv/isometri)
Hvis du er skrap til at tegne kan du lave et kort over ruten med indtegnede bygninger (dem du har valgt som seværdigheder) i tredimentional afbildning (isometri) eller en perspektivtegning hvor du bruger din viden om perspektiv med forsvindingspunkter (det er nok en svær opgave), emne pyramide med trappetrin.
Pyramide
Lav en model af en pyramide. Dertil skal du bruge nogle mål på pyramiden og f.eks. styropor (fra embalage).
Mål og vej modellen og find dens rumfang ud fra massen og ud fra beregning.
Skriv et svar til: Matematik
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
