Matematik
2. gradspolynomier
Hjælp til en simpel ligning
Jeg har fået til opgave at tegne grafen for f samt at bestemme dens nulpunkter.
Funktionen lyder:
x^2-5x+4, for x som er større eller lig med nul
f(x) =
x^2+5x+4, for x som er mindre end nul
Det er svært at stille spørgsmålet op her på nettet som det står på papiret.
Jeg er meget i tvivl om hvad man gør, når f(x) er lig med to ligninger? Gør man det på normal vis med silleben - altså en ligning af gangen eller hvordan?
Svar #1
27. september 2009 af peter lind
Ja du skal regne på en funktion af gangen med opmærksom på deres definitionsmængde. NB det er funktioner ikke ligninger.
Svar #2
27. september 2009 af MisSluis (Slettet)
Det vil sige, at først tager jeg den ene og plotter nogle x-værdier ind for at kunne tegne grafen og derefter den anden. Hvad mener du med, at det er funktioner og ikke ligninger? Er der noget, som jeg skal være opmærksom på? Også angående definitionsmængden? Hvordan skal jeg være opmærksom på det? Det er jeg super meget i tvivl om.
Svar #3
27. september 2009 af peter lind
Det er blot et spørgsmål om sproglig rettelse. I en ligning skal du finde nogle løsninger. En funktion kan du gøre alt muligt med: tegne dens graf, integre den differentiere de o.s.v.
At du skal være opmærksom på definitionsmængden betyder blot at du for den første ikke skal afsætte den for x <0 og evt. negative rødder skal du ignorere.
Svar #5
29. september 2009 af MisSluis (Slettet)
Jeg er ikke helt med på hvad du mener? Kan du lige forklare den endnu en gang?
Svar #6
29. september 2009 af mathon
opdelt definitionsmængde
som du kender
fra
fx. stykvis lineær funktion
her
stykvis parabel
Svar #7
29. september 2009 af MisSluis (Slettet)
har hørt det før, men kan ikke lige huske hvad det betyder. Never mind...:)
Tusind tak for hjælpen.
Skriv et svar til: 2. gradspolynomier
Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk?
Klik her for at oprette en bruger.
