Fysik

Opgave om energikilder.

03. januar 2010 af Youseff (Slettet) - Niveau: 9. klasse

Jeg fik en opgave for inden ferien hvor jeg skulle besvare følgende to spørgsmål.

1) Hvordan fremstiller vi strøm på traditionel vis (på kraftværker)

2) Hvordan kan vi fremstille strøm på en alternativ måde (energiomsætninger)

Sådan lød opgaven fra min fysik/kemi lærer. Jeg har skrevet en masse og hvad jeg kan se mangler jeg kun at skrive om Geotermisk energi, solenergi (solceller) og brændselsceller. Opgaven skal afleveres tirsdag og ville derfor gerne ha den læst igennem og rettet nogle ting som f.eks. stavning, formuleringer og det jeg har skrevet passer det eller er jeg helt væk på den skriv også hvis jeg mangler en eller anden form for energikilde at skrive om ud over dem i teksten og dem jeg har nævnt. Håber virkelig en eller anden ville læse det hele igennem og hjælpe til.

Det er en 9. klasses aflevering. Opgaven er skrevet i word og har vedhæftet filen. I må også meget gerne skrive hvis i mener selve opsætningen af opgaven kan forbedres.
 

Vedhæftet fil: ENERGIKILDER.docx

Svar #1
03. januar 2010 af Youseff (Slettet)

Bump.


Svar #2
03. januar 2010 af Youseff (Slettet)

Har også uploadet opgaven til opgaver filen var for stor til at vedhæfte (Link fjernet pga. dødt link. Mvh. Studieportalen.dk) da jeg gemte filen så den kunne åbnes med word 97-2003 så hvis du ikke kan åbne ovenstående prøv denne.

Tak i forvejen.
 


Skriv et svar til: Opgave om energikilder.

Du skal være logget ind, for at skrive et svar til dette spørgsmål. Klik her for at logge ind.
Har du ikke en bruger på Studieportalen.dk? Klik her for at oprette en bruger.